avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate friends

Activitate friends

Care sunt demersurile legale, necesare schimbarii numelui fiicei mele de 14 ani?
Mentionez ca sunt divortata iar fiica mea poarta numele tatalui biologic.
Acum dorim sa ii schimbam numele cu numele mamei mele iar tatal biologic nu are nimic impotriva.
Răspuns la discuția pensie de intretinere minor
Buna ziua!
Nu a ramas fara loc de munca insa a fost plecat in concediu si este un mod prin care imi arata mie ca poate face ceea ce doreste. A procedat la fel si in Decembrie, cand mi-a virat pensia dupa revelion. As dori sa aflu daca pot face acea cerere catre instanta in acest moment, chiar daca hotararea a ramas definitiva si irevocabila din februarie si daca trebuie sa apelez la aceeasi instanta unde s-a pronuntat divortul.
Mentionez ca divortul s-a judecat la Constanta iar eu m-am mutat, ulterior in Ploiesti.
Nu stiu daca angajatorul a primit la momentul respectiv ordonanta de infiintare a popririi asupra veniturilor fostului meu sot. Poate ca ar fi bine daca as face o cerere catre angajator si, pe baza raspunsului primit sa hotarasc ce voi face.
Este adevarat ca in lunile precedente, fostul sot mi-a virat o anumita suma de bani insa nu stiu daca aceasta reprezinta 25% din venituri si nu stiu niciodata daca in luna urmatoare ma mai pot baza pe ei sau nu.Daca ar venii de la angajator,as avea certitudinea ca ii voi primii in fiecare luna.
Va multumesc pentru raspuns si va rog sa ma ajutati in continuare.
Sentinta de divort s-a pronuntat in oct. 2010, mi-a fost comunicata in ianuarie 2011 si nu a fost atacata de nimeni. In urma acesteia, fostul meu sot a fost obligat la plata unei pensii de intretinere. Mi-a platit lunar, o anumita suma, care nu stiu daca este cea reala insa luna trecuta nu a mai facut acest lucru. Voiam sa stiu daca trebuie sa astept sa faca el acest gest sau pot merge la Angajator cu hotararea de divort si imi vor vira ei, lunar, drepturile copilului. Care este calea legala?