avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1307 soluții astăzi
Forum Activitate Zaraza88

Activitate Zaraza88

Este o foarte mare diferenta intre pregatirea pe care o poti face singur ca jurist, mai ales incepator, si pregatirea practica in instanta, pe care institutul ti-o asigura din al doilea an, plus ca nivelul de pregatire pe care ti-l poate oferi INM-ul este net superior. In al treilea rand, si daca s-ar da concurs 'pe post', tot un numar imens de candidati ar fi si tot taxe mari.
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Totusi daca stau sa ma gandesc la grila, partile pot sa isi comunice ce vor intre ele, prin aparatori sau prin orice, doar ca nu au caracter oficial, nu? Adica in primul rand trebuie sa indeplineasca actele legal, apoi pot sa isi 'comunice' intre ele ce vor... eu asa inteleg
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Cred ca la grila este c, restul nu par verosimile...
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
3. Nu e de acord cu compararea posesiilor. Spune ca paratul beneficiaza de prezumtia de proprietate pe care o acorda posesia, iar daca reclamantul nu are titlu se va respinge actiunea. A completat cu o chestie ft logica, si anume ce posesii sa compari pentru ca prin ipoteza la momentul introducerii actiunii unul dintre ei nu mai e posesor. Dna Pivniceru in schimb are opinia ca se compara posesiile.


Atunci e corect si C, nu?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Pt ca sunt prea mari orgoliile ;)
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
eu zic b, dar nu stiu de ce am o presimtire ca ar fi si c, desi din tratate nu am invatat asa, posibil sa fie parerea d-lui Boroi? :)) Am facut cursurile cu el doar in anul I.
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Nu cred ca e vorba despre un anumit tip de atitudine (poate in cazul tau), ci doar de dorinta de a lamuri niste lucruri (si nu de a impune un anumit pct. de vedere).
Voi intelege acest tip de "atitudine" - cum este a ta, dupa ce vei promova exemenul...


daca esti atat de ofticata incat apelezi la lovituri ieftine, inseamna ca asta nu e un mediu in care se pot discuta probleme de drept fara orgolii. eu una ma bucur sa aflu parerile celorlalti si sa pot sa imi spun si eu parerea, din nou, discutam GRILE, e complet impersonal, nu stiu de ce se simte toata lumea asa atacata si jignita
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Ce parere ai despre diferenta dintre "act juridic" si "contract"? Contractul de comodat se studiaza in materia CONTRACTELOR si nu a ACTELOR juridice.


Nu inteleg atitudiea abraziva :D daca vrei sa aduci argumente si sa ma corectezi, nu inteleg de ce faci apel la unde de studiaza contractul de comodat, ce relevanta are 'unde se studiaza' :)) ce vrei sa spui, concret?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
nu este balana intrebarea, cel putin prestatia de a da bunul imprumut se executa 'dintr-o data', 'uno ictu'. Dar caracteristic contractului este 'folosinta' nu? Care este evident succesiva, doar ca executarea contractului are loc in momentul predarii bunului, care este uno ictu, deci rezulta ca executarea nu este succesiva.
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Nu este cu executare succesiva, se face prin predare, scrie clar si limpede. De asemeni, este esentialmente gratuit, si asta scrie clar si limpede.
cat despre act de administrare, poate fi, ce pot sa zic... dar nu mai puneti la indiala chestia cu gratuitatea, ca asa discutam degeaba