avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate ameliepr

Activitate ameliepr

Răspuns la discuția PATERNITATE
e prima din fericire...sau nici nu stiu cum sa-i spun. cand i-am dat vestea a fost de acord (aveam o luna de sarcina). cand aveam 3 luni de sarcina s-a razgandit si a spus ca e prea tanar sa fie tata (la 24 de ani) si ca nu-si poate asuma acesta responsabilitate. asa ca mi/am asumat-o eu. insa ma gandesc ca e dreptul copilului meu sa primeasca pensia. oricum de vazut nu a venit sa-l vada, nu il intereseaza...din moment ce nici nu l-a recunoscut.
Răspuns la discuția PATERNITATE
dar daca nu sunt de acord cu schimbarea numelui? pot sa refuz? si copilul sa primeasca pensia?
Discuție PATERNITATE
Buna ziua. Am un bebe de 9 luni. Nu sunt casatorita, iar tatal copilului nu a venit sa il recunoasca. Initial luasem hotararea de a nu-l da in judecata si de a nu cere nimic din partea sa. As vrea sa stiu daca ma razgandesc si as vrea sa ii cer sa faca un test de paternitate pana cand pot face acest lucru? si daca dupa efectuarea testului ADN trebuie sa fie trecut ca tata in certificatul copilului? pot sa refuz sa fie trecut numele sau si sa plateasca pensie alimentara pentru copil? Multumesc anticipat :)