avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1058 soluții astăzi
Forum Activitate Mikaleta

Activitate Mikaleta

Pai, din cate stiu eu, pe 17 oct au primul termen si tatal a cerut sa se faca adn-ul..asta nu inseamna ca a fost admisa actiunea sa? eu stiu ca, printre efectele admiterii actiunii in tagada a peternitatii, este si incetarea obligatiei legale ptr intretinere..aceasta va actiona doar ptr viitor sau va retroactiva?
Ce se intampla in situatia in care are loc admiterea actiunii in tagada paternitatii cu pensia alimentara platita de fostul sot al mamei? este obligat copilul sa restituie sumele de bani primite ca pensie alimentara?(precizez ca a primit bani pana la terminarea facultatii)
Răspuns la discuția cum pot proceda?
Va dati seama ca parintii mei nici nu au fost anuntati ca s-a facut drum public, nici nu poate fi vorba despre vreo despagubire...in plus, ei au platit impozit pe intreaga suprafata
Răspuns la discuția cum pot proceda?
si nu trebuia sa ne dam acordul ca sa se faca drum public prin gradina noastra?nu trebuia sa ni se aduca la cunostinta ca s-a facut drum public?in somatie scrie ca drumul ar avea 6 metrii cand in realitate are maxim 3...
Răspuns la discuția cum pot proceda?
mama are certificat de mostenitor, s-au realizat masuratori, iar pe actele in care este trecuta suprafata terenului(si unde nu exista drum public) exista si semnatura primarului, cum este posibil ca acum sa ni se comunice ca este drum public din 2002? nu trebuia sa i se ceara acordul bunicului meu care era in viata atunci sau mamei mele, in posesia careia era terenul?( a devenit drum public printr-o hotarare a Consiliului Local)
Parintii mei au o gradina cu pomi fructiferi, iar in aceasta gradina bunicul meu a facut un drum ptr a facilita accesul in gradina, ptr a nu distruge pomii fructiferii, problema este ca parintii meu au primit o somatie de la primarie prin care li se cere sa ridice portile in termen de 48 de h deoarece drumul este unul public din anul 2002, avem acte in care nu se specifica faptul ca exista un drum public acolo, exista de asemenea si martori, exista si o semnatura a primarului pe actele in care sunt facute masuratorile, cum este posibil sa existe un drum public de 6 metrii prin gradina noastra din anul 2002 si noi sa nu stim,doarece ai mei nu si-au dat acordul in acest sens?ce putem face?este legal ce face primaria?precizez ca tatal meu a fost la primarie in urma cu 3 saptamani si a verificat harta satului si nici acolo nu este drum public...