avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1626 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot proceda?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot proceda?

Parintii mei au o gradina cu pomi fructiferi, iar in aceasta gradina bunicul meu a facut un drum ptr a facilita accesul in gradina, ptr a nu distruge pomii fructiferii, problema este ca parintii meu au primit o somatie de la primarie prin care li se cere sa ridice portile in termen de 48 de h deoarece drumul este unul public din anul 2002, avem acte in care nu se specifica faptul ca exista un drum public acolo, exista de asemenea si martori, exista si o semnatura a primarului pe actele in care sunt facute masuratorile, cum este posibil sa existe un drum public de 6 metrii prin gradina noastra din anul 2002 si noi sa nu stim,doarece ai mei nu si-au dat acordul in acest sens?ce putem face?este legal ce face primaria?precizez ca tatal meu a fost la primarie in urma cu 3 saptamani si a verificat harta satului si nici acolo nu este drum public...
Cel mai recent răspuns: ContSters103772 , utilizator 22:50, 10 August 2011
Titlu de proprietate asupra terenului gradinii exista?
Este inclusa in acest titlu si suprafata de teren pe care trece drumul?
Daca aveti titlu de proprietate, solutia este simpla : nu desfiintati poarta si nu permiteti nimanui din partea primariei sa o faca.
Mai puteti si sa actionati primaria/comuna in judecata, printr-o actiune negatorie, in care sa solicitati instantei sa constate ca drumul nu este un drum public, iar comuna nu detine niciun drept real asupra acestuia.
Ultima modificare: Miercuri, 10 August 2011
ContSters103772, utilizator
mama are certificat de mostenitor, s-au realizat masuratori, iar pe actele in care este trecuta suprafata terenului(si unde nu exista drum public) exista si semnatura primarului, cum este posibil ca acum sa ni se comunice ca este drum public din 2002? nu trebuia sa i se ceara acordul bunicului meu care era in viata atunci sau mamei mele, in posesia careia era terenul?( a devenit drum public printr-o hotarare a Consiliului Local)
Ultima modificare: Miercuri, 10 August 2011
Mikaleta, utilizator
Mikaleta a scris:

a devenit drum public printr-o hotarare a Consiliului Local


In acest caz trebuie atacata hotararea Consiliului Local in contencios administrativ.
Daca hotararea este din 2002, s-ar putea sa nu mai fiti in termen pentru a o contesta.
si nu trebuia sa ne dam acordul ca sa se faca drum public prin gradina noastra?nu trebuia sa ni se aduca la cunostinta ca s-a facut drum public?in somatie scrie ca drumul ar avea 6 metrii cand in realitate are maxim 3...
Se pot face exproprieri pentru cauza de utilitate publica, fara acordul proprietarului, insa cu o justa si prealabila despagubire.
Ma indoiesc ca in situatia dvs., consiliul local poate invoca existenta unei cauze de utilitate publica.
Tocmai acest aspect trebuie sa il contestati in procedura contenciosului administrativ.
Oricum, nu este clar daca a avut loc o expropriere sau ce altceva s-a decis in acea hotarare a consiliului local.
Ultima modificare: Miercuri, 10 August 2011
ContSters103772, utilizator

Alte discuții în legătură

Expropriere .....fara despagubire criscris19 criscris19 Sunt proprietara unui teren intravilan de 700 mp. De la primarie mi/au spus ca am nevoie de intocmirea unui PUZ pentru a primi autorizatie de constructie. Pana ... (vezi toată discuția)
Rectificare cadastru pavelevap pavelevap In localitate a existat CAP si dupa 1989, mi s-a emis titlului de proprietate de Primarie pentru un teren de 1800 mp. Ulterior am facut cadastru si am ... (vezi toată discuția)
Tulburare de posesie Julian1 Julian1 Am o problema cu Consiliul local sau primaria. Detin un teren de 4200mp cu titlul de prorietate. Consiliul local sau Primaria nu stiu exact cine a construit o ... (vezi toată discuția)