avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1097 soluții astăzi
Forum Activitate ionescusorin11

Activitate ionescusorin11

Răspuns la discuția Suspendare permis!
Adrian.Tudor a scris:

In primul rand cele 15 puncte penalizare nu le-ati obtinut la un singureveniment rutier ci in timp si in fiecare PV era trecut punctajul acumulat. Trebuia sa tineti evidenta punctelor dobandite si ati fi fost scutit de surprize. Acum nu mai aveti ce face pt ca toate masurile luate de politie impotriva dv au fost legale.
Va multumesc pentru raspunsul acordat ...insa problema este alta probabil nu m.am exprimat cum trebuia ...sunt de acord ca aceste puncte le.am acumulat ...si totodata sunt deacord si cu pedeapsa de 30 de zile ....politia rutiera insa nu si.a facut treaba ...in momentul acumularii acestor puncte 15 m.i se suspenda dreptul de a circula 30 de zile si trebuie sa fiu instiintat intr.un fel ca am acumulat punctele astea si sa ma duc sa imi predau permisul ...insa ei nu au facut.o iar in lege scrie clar ca neprezentandu.ma de bunavoie cu permisul ...perioada de suspendare m.i se mareste la 60 de zile care au trecut demult din data de 08/07/2007 momentul in care sa constatat contraventia...intrebarea este de ce nu mi.au suspendat atunci permisul si de ce deabea acum dupa 4 ani ...?
Buna dimineata ! As dori sa va adresez o intrebare si sper sa ma ajutati cu un raspuns , In data de 08/07/2007 am acumulat 16 puncte de penalizare din cele 15 ...si consider corecta decizia politiei romane de a imi spuspenda permisul pe o perioada de 30 de zile,problema incepe de aici eu nu am fost instiintat in nici un fel de organele competente ca am savarsit aceasta fapta,nici prin citatie sau o alta forma de comunicare ...in data de 02/07/2011 m.i sa retinut permisul pt o perioada de 90 de zile (decizie de altfel corecta ) am sustinut examenul de redobandire a permisului unde am promovot cu 15 puncte din 15 ...am beneficiat de reducerea de 30 de zile de la 90 pt ca nu am mai avut suspendat permisul niciodata si am executat perioada de suspendare...dar cand am fost sa imi ridic permisul dupa cele 30 de zile m.i sa spus ca trebuie sa imi preschimb dovada (fara drept de circulatie ) pt ca la data de 08/07/2007 (dupa 4 ani si o luna ) am acumulat acele puncte de penalizare si ca m.i se va retine inca 30 de zile permisul ...asta in conditiile in care nimeni nu m.a instiintat in nici un fel.de acele puncte ..este posibil asa ceva ??? Corect si legal daca ei spun ca s.a facut acea instiintare si eu nu stiu de ea si nu am predat de bunavoie permisul m.i se suspenda automat permisul pe o perioada de 60 de zile (cel putin asa scrie in lege )...care sa ma ierte Dumnezeul a trecut demult in 4 ani si 1 luna ...(mentionez ca in toata aceasta perioada de 4 ani am fost oprit de nenumarate ori si verificat de organele de politie aparand perfect legal fara nici o perioada de suspendare ) Ce pot face in aceasta situatie ? Va multumesc