avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Activitate angela84

Activitate angela84

Din cate stiu nu s-a efectuat succesiunea si apartamentul este inca pe numele bunicului.
Testamentul este autentic.
Bunicul a divortat si fosta sotie a renuntat la eventualele drepturi dupa moartea sa in scris.(nu detin acest act si nici contractul apartamentului,acte pe care le-a luat tatal).Bunicul a avut un singur fiu respectiv tatal meu,care la randul sau mai are un fiu din a 2-a casatorie.
Buna ziua,recent am descoperit ca detin un testament din partea bunicului prin care imi lasa intreaga sa avere dupa moartea sa,incheiat in 1987 ,pe cand eu aveam varsta de 3 ani.
De atunci pana in prezent s-au intamplat urmatoarele:
Partintii au divortat ,eu am fost data in grija mamei,bunicul testatar fiind tatal tatalui meu.Intre timp tatal s-a recasatorit si are un alt copil.Bunicul s-a stins din viata in anul 2000,timp in care i-am fost alaturi si el m-a ingrijit ,crescut si educat locuind impreuna iar parintii mei separat cu familiile lor.
In timpul vietii si pana la moartea sa mi-a spus atat mie cat si cunoscutilor sai de acest testament si de dorinta sa de a-l mosteni intotalitate.
Dupa moartea sa ,eu avand inca o varsta frageda nu am stiut cum sa folosesc acest testament si m-am lasat dusa in eroare de cuvintele tatalui precam ca apartamentul bunicului in care am locuit impreuna cu acesta imi va reveni mie in totalitate sau in cota de1/2 impartindu-l cu fratele meu mai mic rezultat din a 2-a casatorie a tatalui.
Bine inteles ca acest lucru nu s-a intamplat ,tatal meu folosindu-l pana in prezent(inchiriere) desi el locuieste impreuna cu sotia sa intr-o alta locuinta iar eu ma vad obligata de a sta in chiri la diferite persoane.
Intrebarea este:daca acest testament este inca valabil,cum pot intra in drepturi si ce cota ar putea sa-mi revina.