avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate sanducatanas

Activitate sanducatanas

Sunt titularul unwi I.I. Vreau sa lucrez in Spania.Ce trebuie sa fac?
1.Sa ma inregistrez ca platitor de TVA?
2.Sa ma inregistrez in Registrul Operatorilor Intracomunitari?
3.Ce declaratii trebuie depuse la ANAF dupa ce incep lucru?
Va multumesc.
Un salariat lipseste nemotivat de la serviciu.L-am anuntat in scris la domiciliu sa se prezinte in fata comisiei de cercetare prealabila.Nu s-a prezentat.Comisia a
propus desfacerea disciplinara a CIM.Administratorul emite decizia.Intrebarea este
la ce art.din C.M.este prevazuta aceasta sanctiune?
Multumesc.
Răspuns la discuția Contributii PFA
In Titlui executoriu scrie data de 30.06.2012. Intrebarea este de ce din 2009 abia in 2012?
Discuție Contributii PFA
Am avut PFA si mi-am suspendat activitatea in 23 aprilie 2009.Am primit somatie de plata de la Finante in data de 11 februarie 2014 sa platesc suma de 1128 lei contributii la asigurari de sanatate.Mentionez ca sunt pensionara.In perioada cat a
functionat PFA MI-AM DESFASURAT ACTIVITATEA PE BAZA DE NORME DE VENIT.
Va rog sa ma invatati ce sa fac.Multumesc.
Sunt SRL.Am acordat unui furnizor pe baza de facture avans o suma pentru materii prime necesare procesului de productie.Care este monografia care trebuie
sa o aplic.Inregistrez facture care contine si tva? Multumesc.
Discuție DUKINTEGRATOR
Daca poate cinve sa ma ajute cu instalarea corecta a unui dukintegrator.
Răspuns la discuția Recuperatori ilegali
Multumesc.Am fost,am depus plangere
Sunt persoana fizica.In urma cu mai multi ani am cumparat de la o societate comerciala materioale de constructii.Pentru c/v acestora I-am dat la patron un utilaj.Totul a fost ok pana mai zilele trecute cand ma somat ca rebuie sa-i mai achit suma de 5800 lei.Ieri trecand prin fata casei lui,unde este si firma respective am fost oprit de doua personae necunoscute care m-au somat sa le dau lor suma respective ca asa a zis patronal.Cand eu am refuzat acestia m-au luat la bataie.Am certificate de la medical legist.Ce trebuie sa fac? Unde sa ma adresez?
Dupa parerea mea acesta este un grup organizat de recuperari ilegale.La ce organ trebuie sa ma adrsez? Multumesc.
Sunt SRL.Am in obiectul de activitate comert en-groos si en-detail.Comercializez tigari.Am auzit ca a aparut un act normativ prin care nu mai avem voie sa vindem en-detail numai la pretul maximal.Se poate asa ceva si daca da care este este actul respective? Multumesc.
Am angajat o fata pe postul de contabilitate primara.Mai concret se ocupa de tinerea evidentei la Brutarie. Va rog daca puteti sa ma ajutati cu o fisa a postului.Multumesc mult.