avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate scalenu

Activitate scalenu

Dupa deces nu s-a dezbatut nici o succesiune, lucrurile au ramas cum au fost inainte, alte bunuri nu am pe numele meu, APROPO, CAND AM FACUT CREDITUL AM PLATIT APARTE O ASIGURARE DE 200€ CARE TREBUIA SA SE OCUPE DE PLATA CREDITULUI IN CAZUL IN CARE EU NU O SA MAI POT. CE DEMERSURI AR TREBUI SA FAC CA BANCA SA NU SE ATINGA DE CASA? VA MULTUMESC ANTICIPAT, SI AM MAI AUZIT CA DUPA TRECEREA DE 3 ANI DE NEPLATA A RATELOR BANCA TE-AR LASA IN PACE, ESTE POSIBIL?
Am si eu niste nelamuriri cu privire la creditele personale acordate de banca

In 2008 am facut credit personal in Romania, la banca mai exact, vreo 18000€ am platit ratele aproape un an dupa care am ramas fara munca si nu am mai putut face fata. La incheiera contractului banca mi-a cerut decat contractul de munca, ultimii trei fluturasi, vechimea(toate acestea din Spania, locul unde sunt acuma) si o chitanta (gaz, curent, telefon) cum ca in casa unde sunt inregistrat in romania, casa parinteasca, locuieste cineva, sau ca cineva plateste lumina etc... Creditul era personal, fara girant, nu mi-a cerut nici un alt act al casei etc. Tatal meu, care locuia in casa decedase in toamna 2007 nelasand testament. Mama mea locuieste aici in spania cu noi, au facut casa impreuna cu tatal meu, nu au divortat, etc, nu suntem la curent cum functioneaza legile, testamentul, etc, Intrebarea este poate banca sa sechestreze casa parinteasca daca creditul a fost personal? Suntem trei frati, fratele meu este in aceeasi situatie, am fost amandoi si am facut credit in 2008, iar sora nu are nici un credit in Romania.