avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate egeea

Activitate egeea

va multumesc, cu siguranta voi folosi aceasta informatie.
Răspuns la discuția microintreprindere
va multumesc mult
Buna ziua,

Conform actualului cod fiscal si normelor care impun cu data de 1.02.2013 trecerea de la plata impozitului pe profit la plata a 3% din veniturile realizate, va rog sa-mi comunicati , daca, conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca o microintreprindere mai sunt valabille?

ma refer in mod exceptional la obligatia de a angaja in termen de 60 de zile de la infiintarea societatii; pentru ca la art. 112.1 s-au pastrat doar trei puncte (realizeaza venituri,altele decat cele prevazute la art. 112.2/ venituri realizate ca nu au depasit echivalentul a 65.000 Eur si pct 3, capitalul social este detinut de persoane, altele decat statul sau autoritati)
In cazul in care as apela la instanta (sper sa nu fie nevoie) se dau termene mari, sau este de preferat sa astept ca stergerea sa se faca automat?


multumesc pentru raspunsuri,

cu stima

cred ca nu am furnizat informatia corecta si anume: 3 luni inchisoare si doi ani de incercare, in data de 19 noiembrie 2010 a fost pronuntata definitiv, iar acum in data de 19 februarie se implinesc 2 ani de incercare + cele trei luni de pedeapsa.
multumesc
Buna seara,

Am rugamintea sa-mi spuneti ce trebuie sa fac in cazul in care in urma cu 2 ani si 3 luni am fost condamnat la 3 luni inchisoare cu suspendare (accident auto) si doi ani incercare.Acum peste cateva zile se implineste termenul de 2 ani si trei luni; ce trebuie sa fac, am nevoie de cazier sa fie curat. Cum procedez ?ma duc la tribunal sa deschid proces sa se faca costatarea, sau astept sa se stearga singur? Daca nu-i atentionez eu, cei de politie nu or sa stie ca trebuie sa se ridice sanctiunea.

multumesc