avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1560 soluții astăzi
Forum Activitate florinbalau

Activitate florinbalau

Răspuns la discuția Conduc in Romania?
Nu pot sa zic nu il am la mine? si sa iau amenda pentru ca nu am actele la mine?
Răspuns la discuția Conduc in Romania?
Poate cineva sa imi explice de ce am voie, sau nu am voie sa conduc? Multumesc
Răspuns la discuția Conduc in Romania?
Sincer, nu am inteles nimic din raspunsul tau. Am incercat sa ignor gramatica, dar nici asa nu am reusit.
Buna ziua!
Anul trecut mi-a fost suspendat permisul de conducere timp de 12 luni pentru :" failing to provide specimen for analysis " ,adica : nu am vrut sa dau probe biologice la testul cu etilotestul, in Anglia. Am refuzat, am avut proces, sentinta: permisul suspendat 12 luni si amenda 250 de lire. Ideea e ca nu mai am mult, mai sunt 3 luni si imi iau permisul inapoi, dar plec in vacanta in Romania. Am voie sa conduc in Romania?
Mentionez ca permisul,romanesc, l-am predat pe loc dupa sentinta.
Am intrebat inainte sa ies din sala daca am voie sa conduc in Romania dar am primit un raspuns evaziv..un "da " nu foarte convingator.
Am sunat acasa , un prieten care lucreaza la politia romana si mi-a spus ca in baza de date apar ca si cand nu as fi suspendat si ca nu vede de ce nu as putea conduce, recomandandu-mi sa spun ca l-am uitat acasa daca sunt oprit, asta se intampla acum vreo 6 luni.
Acum cer si eu un sfat, o opinie profesionala, si va rog daca imi dati un raspuns as dori si argumentul legal.

Multumesc frumos