avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate kobo

Activitate kobo

Răspuns la discuția Inchiriere spatiu comun bloc
Mi s-a deschis usa. Dar acum alti vecini, unii dintre ei stau pe acelasi palier cu uscatoria, ar dori sa foloseasca acea uscatorie- adica sa ceara anularea respectivului contract de inchiriere. Credeti ca acest lucru este posibil? Ce ar trebui facut?
Răspuns la discuția Inchiriere spatiu comun bloc
Da, eu treceam prin uscatorie cind ma duceam in acea debara(boxa). Asa este din proiect...este un bloc mai vechi. Nu am avut niciodata o intrare separata. In contract nu se specifica nimic legat de accesul meu la acea debara- repet nu stiu daca vechiul proprietar a fost de acord cu inchirierea sau ce fel de intelegere a fost intre ei. Cert e ca si eu am avut o perioada acces prin acea uscatorie dar de citeva saptamini accesul mi-a fost blocat.
Răspuns la discuția Inchiriere spatiu comun bloc
Inchipuiti-va ca de pe scara blocului se intra in uscatorie- din aceasta uscatorie se trece intr-o debara- aceasta este trecuta un actul meu de v/c. Daca as putea sa adun semnaturi de la vecini nu pot cere anularea respectivului contract? Repet este un contract de inchiriere...pe perioada nedeterminata. Prin parti intelegeti cei care au fost de acord cu inchirierea spatiului? Ce se intimpla daca ei nu mai stau aici si sunt proprietari care vor totusi sa aiba acces la uscatorie? Ma gandesc ca totusi este un spatiu comun si fiind un contract de inchiriere el poate fi anulat de catre actualii proprietari de pe scara.
Răspuns la discuția Inchiriere spatiu comun bloc
Contractul este semnat de catre presedintele de asociatie in numele celor ce au semnat pe acea lista; a fost semnat prin anul 2005 si este pe perioada nedeterminata- eu m-am mutat de un an. M-am adresat lui, in care i-am prezentat situatia actuala si ca nu sunt de acord cu acea inchiriere, dar pina in prezent nu am primit raspuns. Asa cum v-am spus nu pot sa va dau detalii despre acea lista- nu am vazut-o iar la asociatie nu au nicio copie dupa ea...asta e cel putin ciudat, zic eu.Dar daca intre timp sunt proprietari care vor sa aiba acces la acea uscatorie nu se poate face nimic?
In urma cu ceva timp am cumparat un apartament. In actul de v/c era trecuta si un alt spatiu- care facea parte din spatiul comun al blocului. Accesul la acesta se facea printr-o uscatorie. Acum ceva timp, unul din vecini mi-a spus ca uscatoria este inchiriata de el, ca nu mai este de acord sa ma lasa sa trec prin spatiul acela si sa-mi fac intrare separata din holul blocului....si mi-a blocat astfel accesul la spatiul meu. Am inteles ca este un contract de inchiriere intre el si majoritatea proprietarilor de pe aceasta scara, incheiat de catre asociatia de proprietari in urma cu citiva ani- dar nu stiu daca fostul proprietar a fost de acord cu aceasta sau ce intelegere a fost intre ei. De la asociatie doar mi s-a aratat contractul dar lista cu cei ce au semnat o are doar vecinul. Din ce am inteles o parte din cei ce au semnat nu mai locuiesc astazi aici, dar nu sunt sigur...Am facut o plingere la asociatie in care le-am spus ca nu sunt de acord cu inchirierea acestui spatiu, dar nu s-a rezolvat nimic.Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac....mi se pare anormal ca sa nu pot avea acces la spatiul meu.