avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate viola676

Activitate viola676

nu inteleg de ce ar putea fi discutabila ...problema este ca secretarul de la comuna de rezidenta a gresit metratura pe documente dar in notar este documentul scris corect iar actualul proprietar ia de bun documentul sric de secretarrul comunei noastre ....problema e ca nu stiu de cine am nevoie exact ca sa scot la capat povestea asta incat pana si politia locala are frica de acest individuo (vecinul) si cum a ridicat deja bardita la parintii miei imi este si mie frica...ca sa nu mai spun ca toata recolta este stricata de gainele vecinului care stau libere ... eu as fi vrut sa nu mai stau sa vad unde si cine a gresit documente si sa fac direct prin uzucapione ...va imaginati...dupa o viata intreaga este asa diviz pamantul acela si vine vecinul asta acum 3-4 ani si imi spune el unde este hatul...
din pacate cumpararea acelui metru de pamant nu rezulta prin acte iar proprietarii de atunci sunt morti de mult acel teren al vecinului e deja al treilea nou proprietar de aceea zic ca unicul mod ar fi usocapione deoarece toti stiu ca terenul lui tata a fost tot timpul in forma in care este acum cu cararea aceea... de cand ma stiu era asa (am 35 de ani) tatal meu are vie acolo pusa la spaler si daca ramane fara cararea ceea cum face sa intre in vie ...zboara? el inainte de a planta via a cumparat metrul cela de teren de la vecin secretarul de la comuna a gresit actele si au mers pe incredere si bun sens toata viata fara sa se preocupe de acte...eu abia am aflat ca lucrurile stau asa nu stiam nimic...
MULTUMESC ...STITI CUMVA SI DUPA CATI ANI SE POATE FOLOSI DE USOCAPIONE?...cum facsa gasesc articolo de lege?
Buna ziua cer un sfat cu disperare. parintii miei (au in jur de 75 ani) au cumparat acum 20-30 de ani un metru de pamant de la unul din vecini pentru a face o carare de trecere in lungul terenului lor dar cand iau facut actele au gresit si nu au adaugat metrul acela de pamant cumparat acum NOUL proprietar dupa o viata intreaga ca haturile sunt asa cum sunt ii ameninta (au ridicat si bardita la parintii miei) ca ii iau bucata de pamant...ma intreb dupa atatea ani este posibil?...aici in italia daca cineva ingrijeste un bun pentru 15 ani devine in automat proprietar (uso capione se chema in italia)...nu este si in romania o lege asa?...chiar daca iau gresit actele de vanzare cumparare a tatei e posibil ca dupa decenii sa vina si sati ia pamantul??...la cine ma pot adresa ca sa rezolv aceasta problema??...mii de multumiri