avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1089 soluții astăzi
Forum Activitate frostyrca

Activitate frostyrca

Răspuns la discuția Proces penal dupa 5 ani
As mai avea o intrebare pe o citatie de prezentare a materialului de urmarire penala trebuie trecuta si calitatea celui chemat : invinuit, faptuitor , martor sau poate chiar niciuna ?
Răspuns la discuția Proces penal dupa 5 ani
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

In prima postare ati zis ca ati fost arestat.
Din ce ziceti se pare ca nici retinere nu a fost ca si masura preventiva.

Este foarte ciudat ca va cheama.
Sigur nu va cheama in calitate de martor?
Din ce ziceti pare sa fie vorba mai degraba despre asa ceva.

Desi este greu de crezut ca ati putea avea probleme nu ar strica sa aveti niste numere de telefon ale unor avocati in caz de probleme...
Daca veti observa ca lucrurile degenereaza aveti dreptul de a chema un avocat.



Nu am avut probleme cu politia pana atunci si de atunci incolo deci imi e destul de greu sa stiu diferenta intre termeni , eu stiu doar ce scrie pe citatie si mi se pare ciudat ca daca chiar eram asa mare pericol pentru societate de nu mi-a fost inmanata de un politist.


Am uitat sa mentionez ca va multumesc tuturor pentr raspunsuri si timpul acordat.
Răspuns la discuția Proces penal dupa 5 ani
adutescu a scris:

@frostyrca
Poate ati savarsit alte fapte intre timp. Faceti un efort de gandire.


Eu sunt din Bucuresti si sunt chemat la Constanta. Nu mai tin minte ziua exact dar a fost ceva de genu: Marti seara a fost flagrantu cand ia luat pe aia de le-a dat asta drogurile si pe noi ne-au luat la 2 ore de unde eram, ne-au dus la Constanta acolo declaratii la procuor unde am declarat ca nu-i stiu pe cei ce au cumparat si nici ei pe mine, pe la mine repet nu au trecut droguri sau bani ( toate suma a fost gasita la ala in portofel) am fost si la spital unde am facut test care a iesit negativ ca nu folosesc. Nu am fost dus in fata judecatorului si nici nu mi s-au pus catuse. A doua zi miercuri au fost declaratiile si joi inapoi in Bucuresti unde astia au facut flagrant la altii , eu nu am facut ca n-am cui din moment ce n-am cumparat sau vandut cuiva. De atunci nici un telefon de la procuror, politie etc. Aveam 19 ani atunci acum am 24 am terminat o facultate si muncesc chiar nu vreau sa stric tot ce am din cauza la ceva ce s-a intamplat atunci.
Răspuns la discuția Proces penal dupa 5 ani
Multumesc de raspuns , am fost retinut timp in care mi s-au luat declaratii si am facut si un test antidrog, Dupa cum am spus nu cunosteam pe cei care au cumparat, pe la mine nu au trecut bani sau droguri , daca ala avea telefonu ascultat mai bine se va vedea ca m-a rugat sa iesim in oras si atat . In cel mai rau caz o sa fac puscarie ?
De ce dureaza atat inceperea unui proces pentru trafic de droguri , pe scurt acum 5 ani am fost arestat si am dat declaratii la parchet din cauza unui prieten care a vandut droguri nu stiu ce cantitate. Eu am declarat ca nu ii stiu pe aia de au cumparat si de asemnea ca nu stiam ca suntem acolo sa vindem droguri si ei de mine la fel, pe la mine prin mana nu au trecut nici bani nici droguri. Am facut si test la spital si a iesit negativ am colaborat cu procurorul. Acum cateva zile mi-a venit o citatie prin posta deci nu adusa de politist sa ma prezint in calitate de faptuitor. Avand in vedere cat a trecut de atunci , ca nu mi-a fost inmanata citatia si nu m-a mai intrebat nimeni nimic de atunci ce sa cred?