avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate ionutcn

Activitate ionutcn

Răspuns la discuția Poprire pe cont de salariu
pai si in cazul meu ce solutie exista?

nu am facut nimic...au facut toate expertizele si s-a constatat ca nu am fost cel care a facut creditul, dar dosarul a ramas unde a ramas..

pana la urma se poate sau nu se poate sa virez banii pe numele sotiei mele?
Răspuns la discuția Poprire pe cont de salariu
Sunt trimis in detasare pt un an in franta, ca sa plec trebuie sa am 2 conturi unul in lei si unul in euro deschise la brd.

Cum as putea afla si eu daca e pusa poprirea si pe brd? sau se trimite la toate bancile...


La momentul cand s-a pus poprirea nu mai aveam alte conturi deschise decat cel pe care s-a pus poprirea
In anul 2011 mi s-a pus poprire pe contul de salariu la raifeissen...aveam -14000 de lei in cont, a fost vorba de o inselaciune, s-a facut un credit pe numele meu. Am platit avocat..dosarul inca e pe rol...nu s-a rezolvat nimic.

Acum vreau sa imi deschid un alt cont de salariu la brd, e posibil sa mi se puna poprire si pe contul acesta?

Sau macar puteti sa0mi spuneti si mie daca pot sa virez salariul in contul sotiei?

Buna ziua, problema este ca am dori sa facem 2 persoane pe aceeasi licenta de taxi.

Cei de la primaria Pitesti au spus ca se poate si ca nu suntem singurii care au facut acest lucru, doar ca trebuie sa schimbam forma de organizare din pfa in if,

Cei de la registrul comertului spun ca nu se poate face acest lucru si ca nu au auzit ca cineva sa treaca din pfa in if. spun ca nu exista cadru legal in oug 44/2008

Acum am intrebat mai multi colegi taximetristi care sunt tata/fiu si mi-au aratat act in care scria ,,schimbarea formei de organizare din pfa in if,, numele, cui-ul etc..au ramas aceleasi din pfa

Ce pot face in cazul acesta?

Se poate face taxi ginere/socru in calitate de ruda de gradul 1?
am inteles, nici o lege nu ne protejeaza pe noi, angajatii. asta este..
prin urmare, daca este sa continui sa ma duc la munca petoata perioada preavizului, pot primi salariu compensator?, ar fi un lucru bun pt ca oricum imi place ceea ce faceam si imi voi lua salariul normal si apoi salariul compensator.
unde pot intra sau unde gasesc ccm? ca sa vad daca scrie ceva legat de asta..
unde ar trebui sa scrie daca este stipulat in ccm? am contractul indiviual de munca si nu scrie decat " Angajatorului ii revin urmatoarele obligatii....sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg prin lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractul individual de munca"
Salut, tocmai am fost instiintat ca incepand cu data de astazi ca sunt in preaviz timp de 20 de zile dupa care urmeaza sa fiu concediat datorita unor probleme economice pe care le are firma la care lucrez.
Am citit mai multe despre acest subiect in numeroase forumuri, insa in preavizul pe care l-am primit mai mentioneaza un lucru:
" In perioada preavizului, salariatului i se acorda dreptul de a absenta 8 ore pe zi de la programul unitatii pentru a-si cauta un loc de munca fara ca aceasta sa-i afecteze salariul si celelalte drepturi"
Am citit un articol in care spunea: "legal, daca nu este stipulat in contract, angajatorul nu este obligat sa acorde unul sau mai multe salarii compensatorii, ci ramane la latitudinea regulamentului interior a firmelor masura pe care o ia in vederea concedierii cf art 65"
Cei de la resurse umane mi-aui spus ca de astazi nu voi mai veni la servici, dar salariul va merge ca si cand as lucra.
intrebarea mea este: in cazul meu, mai am dreptul la un salariu compensator?
Răspuns la discuția furt identitate
chiar nu mai stiu cum s numeste offf...mai bine scriam pe ceva...dar a spus ca este penal si ca ar inchide orice proces civil...offf trebuia sa fi obtinut mai multe amanunte...a trebuit sa-l cred pe cuvant//..pentru niste escroci o sa platesc cu varf si indesat...mai bine ne punem un cip in frunte si e mai simplu de monitorizat si mai greu de falsificat...
Răspuns la discuția furt identitate
am vorbit cu un avocat.. si mi-a spus ca trebuie facuta contestatie cat mairepede...mers la tribunallplatit timbre...etccc...si numai ei ar urma sa-i dau 2000 lei...plus o gramada de cheltuieli...chiar e necesar sa fac lucrurile astea? nu este suficient foaia aia de la politie?...chiar nu mai stiu cum se numeste