avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Schimbare forma organizare din PFA in IF licenta taxi
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Schimbare forma organizare din PFA in IF licenta taxi

Buna ziua, problema este ca am dori sa facem 2 persoane pe aceeasi licenta de taxi.

Cei de la primaria Pitesti au spus ca se poate si ca nu suntem singurii care au facut acest lucru, doar ca trebuie sa schimbam forma de organizare din pfa in if,

Cei de la registrul comertului spun ca nu se poate face acest lucru si ca nu au auzit ca cineva sa treaca din pfa in if. spun ca nu exista cadru legal in oug 44/2008

Acum am intrebat mai multi colegi taximetristi care sunt tata/fiu si mi-au aratat act in care scria ,,schimbarea formei de organizare din pfa in if,, numele, cui-ul etc..au ramas aceleasi din pfa

Ce pot face in cazul acesta?

Se poate face taxi ginere/socru in calitate de ruda de gradul 1?
Ultima modificare: Luni, 10 Februarie 2014
ionutcn, utilizator
Cel mai recent răspuns: mayer , utilizator 17:17, 13 Februarie 2014
O solutie mai usoara, ar fi sa va angajati in cadrul PFA. Transformarea la care faceti referire este mai complicata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sau nu pot ca pfa taxi sa angajez terte persoane mociandor mociandor DORESC SA STIU DACA POT SAU NU CA TAXIMETRIST pfa ,SA ANGAJEZ PERSOANE CU CARTE DE MUNCA . (vezi toată discuția)
Pfa taxi adyta83 adyta83 PFA Taxi poate angaja sofer (vezi toată discuția)