avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA Taxi
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA Taxi

PFA Taxi poate angaja sofer
Cel mai recent răspuns: Sorinel41 , utilizator 16:30, 8 Septembrie 2018
Buna ziua,

Conform ultimelor modificari legislative, PFA-ul poate desfășura activitățile pentru care este autorizată, singură sau împreună cu cel mult 3 persoane, angajate de aceasta, în calitate de angajator, cu contract individual de muncă, încheiat și înregistrat în condițiile legii”.

Prin urmare, sigur ca este posibil.

Avocat Ionita Loredana
Cei de la Primaria Pitesti nu admit faptul sa ai angajat pe taxi daca esti PFA spun ca daca te prind pe strada ramai fara licenta dar nici nu imi da voie sa schimb PFA-ul in altceva ca sa pot angaja culmea cei de Registrul Comertului imi schimba dar nu accepta Primaria Pitesti ( ei au alte legi ) :)
Este adevarat ca primariile nu accepta sa ai angajat pe pfa?si de ce

adyta83 a scris:

Cei de la Primaria Pitesti nu admit faptul sa ai angajat pe taxi daca esti PFA spun ca daca te prind pe strada ramai fara licenta dar nici nu imi da voie sa schimb PFA-ul in altceva ca sa pot angaja culmea cei de Registrul Comertului imi schimba dar nu accepta Primaria Pitesti ( ei au alte legi ) :)

Este adevarat ca primariile nu accepta sa ai angajat pe pfa?si de ce

adyta83 a scris:

Cei de la Primaria Pitesti nu admit faptul sa ai angajat pe taxi daca esti PFA spun ca daca te prind pe strada ramai fara licenta dar nici nu imi da voie sa schimb PFA-ul in altceva ca sa pot angaja culmea cei de Registrul Comertului imi schimba dar nu accepta Primaria Pitesti ( ei au alte legi ) :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare forma organizare din pfa in if licenta taxi ionutcn ionutcn Buna ziua, problema este ca am dori sa facem 2 persoane pe aceeasi licenta de taxi. Cei de la primaria Pitesti au spus ca se poate si ca nu suntem singurii ... (vezi toată discuția)
Pfa taxi poate angaja o ruda de gradul i ? alexzeu alexzeu Ca PFA LICENTA TAXI pot lua baiatul sa lucreze cu mine pe masina?bineinteles cu atestat.?el dupa anul de incepator isi poate obtine atestatul de taximetrist ... (vezi toată discuția)
Pfa cu cod caen 4939 poate executa transport in regim de inchiriere? eameam eameam Desi Registrul Comertului a acordat respectivul cod CAEN, Primaria sustine ca in calitate de PFA nu se poate executa transport in regim de inchiriere (cu ... (vezi toată discuția)