avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate sergiu_sd

Activitate sergiu_sd

Răspuns la discuția \"furt intre soti\"
Stimati prieteni revin cu noi vesti, dar din pacate nu prea bune si anume ... iar am mai incasat o lovitura, .... in una din seri am mers cu masina bun comun (e pe numele la amandoi in certificatul de inmatriculare) la sora mea, am parcat, am intrat in locuinta sorei apoi in aproximativ 45 min. cand am iesit cu intentia sa ma intorc acasa, masina nu mai era.
M-am speriat si am sunat la 112, am raportat disparitia masinii de pe locul de parcare si mai aveam in masina si borseta cu bani si actele personale.
Dupa ce am sunat la 112 am sunat-o pe sotia mea pe care am intrebat-o daca stie ceva despre masina, .... aceasta mi-a spus ca a platit un recuperator sa -i aduca masina, in acest timp la fata locului au venit doi politisti care au auzit si ei ce mi-a spus la telefon.
Dupa convorbire, am fost la politie si am facut o plangere prealabila, in acest interval (3 ore) sotia a fost acasa si mi-a inapoiat borseta cu bani si acte.
A doua zi am fost la sectia de pol. sa declar faptul ca am primit banii si actele inapoi, ... din partea ei s-a prezentat avocata care a adus certif. de casat, certif de inmatriculare, contractul de vanzare cumparare in xerocopii.
Am stat de vorba cu ofiterul cu primele cercetari de la sectia de politie unde am depus plangerea care mi-a spus ca nu are ce sa-i faca, adica mai nimic, totul este in zadar ptr ca suntem soti si sotie si bunul este pe numele la amndoi (comun).
L-am intrebat daca este corec si legal modul prin care a intrat in posesia bunului comun (a platit un recuperator care m-a urmarit doua zile), mai ales ca acolo aveam si bunuri personale,... acesta spunandu-mi inca o data ca nu are ce-i face.
De ce sunt atat de dezamagit de situatie, nu vreau sa ma intelegeti gresit,... cu riscul de a ma repeta vreau sa o mai zic inca o data si anume, in timpul casatoriei am achizitionat 5 credite toate pe numele meu, unul din care am cumparat si masina.
Sotia cand a parasit domiciliul a luat copiii si o parte din bunurile comune, ulterior si masina, refuzand sa contribuie macar in mica parte la ccheltuielile cu datoriile pe care le-*am acumulat impreuna.
Momentan imi interzice sa-mi vad copiii, desi nu am posibilitatea sa-i vad mai mult de doua ori pe luna, ptr. ca nu-mi permit din p.c.d.v. financiar sa ma deplasez in orasul in care s-au mutat cu sotia. La telefon nici vorba , simt ca totul se naruie in jurul meu. Pe 10 octombrie avem primul termen de judecata in div., ce sfaturi imi dati va rog la cele mentionate mai sus, ... stiu ca trebuie sa-mi iau un avocat care sa ma reprezinte, dar din pacate din salariu dupa plata ratelor nu-mi ramane decat o putina parte care nu-mi ajunge nici macar de supravetuire pana la salariul urmator.
Considerati ca este normal ca ea sa ia tot ce-a fost mai bun si eu sa raman in inposibilitatea de a-mi asigura minimul de subzistenta?
Răspuns la discuția \"furt intre soti\"
Intradevar, b.nicula74, aici am descoperit oameni carora li se pot atribui calitatea cuvantului "om", .... am sa incerc sa fac tot posibilul sa pot obtine o judecata dreapta, cinstita, justa, ptr. amandoi indiferent de conjuncturi, oricate lovituri as primi din partea ei

Răspuns la discuția \"furt intre soti\"
1. Vreau sa mai mentionez faptul ca am 2 copii, unul 7 ani si unul 3,6 ani,... desi in pofida faptului ca eu m-am ocupat de ei in ultimele 6 luni anterioare plecarii ei de la domiciliu aproxim.3 luni, copiii la aceasta data sunt cu sotia in alt orasi si sunt foarte atasati de ea ptr. ca i/au simtit foarte mult lipsa mamei datorita deplasarilor de sv. in tara... ea incearca sa ma impiedice sa-i vad, sa vb cu ei la tel, nu stiu ce intentioneaza, dar nu as dori sa-i despart unul de altul si nici de mama lor daca asta isi doresc, oricum sunt terminat, terminat si disperat dupa ei, de asta sufar cel mai mult,ptr. ca m/am ocupat de ei de cand era ea insarcinata pana la plecarea lor de la domiciliu...
2. Sotia a solicitat plata cheltuielilor de judecata de catre mine + onorariu avocat, daca se desface casatoria din culpa comuna, cine va plati cheltuielile de judecata + avocatul ei?
3. Pot sa nu fiu de acord cu divortul pe motiv ca poate este o perioada mai dificila si ca relatia poate fi salvata?
4. In cererea reconventionala trebuie sa solicit distinct, partajarea bunurilor si partajarea datoriilor?
5. Cu riscul de a ma repeta,... am 4 carduri de cumparaturi pe numele meu si 1 credit nevoi personale in care este si ea codebitor, dar tot eu sunt titular, credeti ca se va partaja implicit tote creditele?
Răspuns la discuția ,, Nu te supara, frate!,, :)
Exista 3 lucruri in viata care nu se intorc niciodata:
Timpul, cuvintele si oportunitatile...
Exista 3 lucruri care te pot distruge:
Minciuna, orgoliul si invidia...
Exista 3 lucruri pe care nu trebuie sa le pierzi:
Speranta, rabdarea si onestitatea...
Si exista 3 lucruri de mare valoare:
Familia, iubirea si prietenia...
Răspuns la discuția ,, Nu te supara, frate!,, :)
Mã-ntreabã lumea cu mirare cum de zambesc,
Cand mai usor mi-ar fi sã recunosc ca sunt invins,
Sã plang, sã-mi strig durerea.

Razand, rãspund cã nu-mi e teamã de ceea ce va fi sau va fi fost,
Cã antidotul unei vieti bocite e rasul plin de inocentã.

Iar seara, cand ma privesc in oglinda, surasul mi se pare ipocrit
Si masca-mi cade si apare o lacrimã sãratã,
Care mã usturã, mã arde. si rad din nou, pentru cã maine – E o alta zi!
Răspuns la discuția ,, Nu te supara, frate!,, :)
Sunteti minunati cu totii, nu am cuvinte sa descriu sentimentul de apreciere, de consideratie ptr. versurilor scrise de dvs, nu am cuvinte sa descriu respectul pe care vi-l acord pentru timpul acordat, ptr. frumusetea mintii de care dati dovada.... si frumosul joc al cuvintelor in epigramele pe care le scrieti...
Consider ca sunteti persoanele care oricat de mult va+ti ofensa, ve-ti gasi intotdeuna cuvinte placute, frumoase, gratioase in acest sens.... intradevar exista si persoane care se pot contrazice la nesfarsit folosind numai cuvinte placute.... ma simt norocos ca v-am descoperit, va consider oameni valorosi, sunteti persoanele pe care mi le+am dorit de mult sa le intalnesc,... o sa va urmaresc cu foarte mare placere.
Cu greseala de a ma repeta si nu vreu sa interpretati a linguseala .... Va multumesc ca existati
Răspuns la discuția \"furt intre soti\"
Va multumesc din suflet tuturor pentru sprijinul acordat, citesc de nenumarate ori aceleasi mesaje scrise de dvs..,... in intentia de a gasi calea cea mai corecta in rezolvarea problemelor emotionale si financiare in care ma aflu, de a nu ma simti singur si de a avea puterea de a lupta si daca voi pierde de a lua viata de la capat....
Aici am descoperit foarte multi oameni valorosi, buni in adevaratul sens al cuvantului, unii chiar m-au numit prieten.... stiu cat de valoros este timpul pentru dumneavoastra si ptr acest lucru va asigur de tot respectul meu
Răspuns la discuția \"furt intre soti\"
Multumesc mult pentru raspuns...
Desi n pofida faptului ca sunt foarte multe lucruri rele, (nu-mi face placere sa le mentionez), pe care mi le+a facut sotia de+a lungul casatoriei, cinstit vorbind nu am probe cu ce le sustine (martori, inscrisuri,etc.) pentru ca am incercat intotdeauna din respect, sa ascund aceste deficiente in fata cunoscutilor....
Nu stiu cum voi iesi din aceasta situatie, dar va spun sincer chiar daca imi voi lua un avocat nu voi intentiona sa obtin decat o judecata dreapta, cinstita, justa, morala .... nu in intentia de a ma sustrage partial sau total de la anumite obligatii prin inventarea impotriva sotiei a unor minciuni sau neadevaruri ....
Nu pot face acest lucru, eu cred ca merita sa+i acord respect numai ptr. simplul fapt ca s+a numit sotie si mama copiilor mei, in rest dupa fapte din ultima perioada ma abtin.
Răspuns la discuția \"furt intre soti\"
Nu vreau decat sa ma pot apara si sa fie o solutionare cat mai cinstita/dreapta...
VA multumesc din suflet pentru timpul pretios si valoros pe care mi/l acordati sustinandu-ma in cauza mea....
Răspuns la discuția \"furt intre soti\"
Sunt foarte derutat pentru ca nu stiu cum sa procedez, nu ma lasa inima sa-i fac rau ei, atata timp cat i se mai poate atribui cuvintele "sotie" si "mama copiilor mei" numai pentru asta o respect si nu pot riposta la numeroasele lovituri pe care le/am primit din partea ei...