avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriel Ursache

Activitate Gabriel Ursache

Răspuns la discuția daune accident rutier
La alcoolemia pe care o avea, asigurarea va plati dar apoi tot de la el va lua banii.
E bagat destul de adanc si doreste sa o rezolve cat mai simplu si curat.
Partea financiara nu e o problema pt el
Răspuns la discuția daune accident rutier
Problema e foarte serioasa, vinovatul conducea cu permisul de conducere suspendat si cu o alcoolemie de 1,30.
Tine foarte mult sa nu fac plangere penala, urmeaza la randul lui sa urmeze o cariera in Drept, iar cu un cazier patat nu cred ca va fi posibil.
Doreste sa rezolvam totul in cel mai scurt timp, pt ca politia insista deja foarte mult pe declaratii, martori si ii e frica de un proces.
Privind suma despagubita, intr-adevar nu stiut daca e sau nu sufiecienta pt a ma recupera, dar trebuie sa-i dau un raspuns cat mai curand posibil.

Buna ziua,
In urma cu 2 saptamani am suferit un accident rutier teribil, eu fiind pasager in partea dreapta.
Urmarile sunt destul de serioase, multiple traume la membre si cap, insa cel mai grav e mana stanga ,a fost sfasiata complet...la prima vedere medicii nici nu puneau problema sudurii, direct amputare...insa cu foarte mult noroc am fost transferat in alt oras si acolo totul s-a pus la locul lui.
Atat biceps`ul cat si triceps`ul a fost rupt, la fel si osul ce face legatura intre cot si umar(humerus), cativa nervi si tendoane.
Medicii spun ca sunt sanse de recuperare, problema va fi un nerv care creste 1mm/zi, acesta are rolul de a intinde palma si degetele.
Problema cu care ma confrunt acum si la care caut ajutor e legata de daune.
Vinovatul doreste sa facem o intelegere prin notariat, prin care el se ofera sa-mi plateasca o suma de bani sa nu se ajunga la proces.
La stabilirea sumei as vrea sa iau in calcul TOT: cheltuieli suferite pana acu, incapacitatea de a munci timp de 1 an jumatate(cam atat ar putea dura refacerea), mama mea va ramane sa ma ingrijeasca in primele 4 luni, la fel si ea nu va mai lucra,apoi cheltuieli pe parcurs, eventual o alta interventie chirurgicala, reconstructie plastica,terapie etc.
Suma la care se ajunge depaseste 20000 euro usor, nu inerc sa fac o avere din asta, vreau doar sa fiu persoana care eram inainte, am doar 22 ani, am toata viata inainte.
Problema e ca daca inchei o intelegere la notar, pe viitor nu mai pot cere nimic, ma gandeam sa pun o clauza, in cazul in care nu ma recuperez asa cum mi s`a spus, sa raman cu infirmitate, sa primesc lunar o anumita suma.Este posibil?
Daca cineva a mai trecut sau a intalnit situatii asemanatoare va rog sa-mi spuneti suma despagubita, alte proceduri, eventual costuri de recuperare, terapi, clinici etc.
Va multumesc frumos