avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate crazynet644

Activitate crazynet644

Pai tocmai aici este problema. Absolut toacte actele sunt perfect legale si asta se va putea verifica. Eu nu sunt vinovat de nimic ci doar de faptul ca la un moment dat am fost in imposibilitatea de a achita cateva rate si banca a recurs la aceasta metoda...de ce nu stiu.
Multumesc tuturor pentru raspunsurile pro sau contra. Celor care au fost contra le adresez o intrebare? Vi se pare normal ca dupa ce am fost acuzat pe nedrept de asemenea infractiuni lansate de banca dupa 3 luni in care nu am avut posibilitatea sa mai platesc( va readuc aminte: inselatorie, fals in acte si uz de fals), ca tot eu sa ma duc in intampinarea lor si sa reiau plata ratelor? Oare cand au acordat creditul de ce nu au considerat ca actele cu care m-am prezentat sunt false? Nu va doresc sa experimentati pe propria piele prin ce am trecut si prin ce trec in momentul de fata.
Am dat doar o adresa de corespondenta.
Eu am lasat la politie cartea mea de vizita dar nu am specificat si oficial in declaratia de la dosar.Li se va spune neoficial unde ma pot gasi? Sa ma astept la poprire pe la salariu la o institutie care nu are legatura cu creditul meu? As fi vrut sa-mi reiau platile, dar fiind tratat ca un infractor nu mai pot. In toti anii astia am fost singurul din familie cu 3 persoane cu venit. Imi era absolut imposibil sa mai platesc ceva.
Buna ziua,
Revin cu noi informatii. Astazi dimineata m-am prezentat la sectia de politie. Mi s-a comunicat faptul ca sunt acuzat de catre banca de la care am luat credit, dupa ce nu am mai putut plati, de faptul ca acel credit a fost obtinut fraudulos prin inselatorie, fals in acte si uz de fals, evident fiind false aceste acuzatii. Am dat o declaratie la politie prin care am demontat toate acuzatiile ce mi se aduc si politistul mi-a zis ca abia acum banca ma va putea da in judecata ( dar nu stiu pt ce, pentru creanta sau pentru acuzatii),dar toate acuzatiile lor sunt false si pot demonstra.Mi s-a comunicat sa astept un raspuns de la procurorul care instrumenteaza cazul. La iesirea din sectie politistul la care am facut declaratia, mi-a spus ca as putea sa ma duc la banca sa intreb de firma de creante catre care a cesionat creditu si sa incep sa platesc. Ma simt jignit de acuzatiile grave care mi se aduc si astept procesul. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?
Daca cer acordarea de termen pentru formularea apararii pot cere copie a plangerii depuse impotriva mea?
Buna seara,
Am si eu o problema ce necesita raspuns urgent!
In anul 2007 am contractat un credit de la o banca, am platit cateva rate dupa care am fost nevoita sa intrerup plata deoarece am ramas fara loc de munca, nu mai locuiesc la adresa din cartea de identitate, in prezent locuind cu parintii mei la o alta adresa. Astazi 19.3.2012 parintii mei au raspuns la usa, era un politist de la sectia pe raza careia am adresa din buletin si li s-a inmanat un mandat de aducere, in speta fiind un dosar din 2008 cu o plangere penala din partea bancii respective sub acuzatia ca am luat credit de la ei cu acte false. Maine 20.03.2012 sunt somat sa ma prezint la sectia de politie la ora 9. Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa ma prezint la sectia sectia de politie deoarece nu dispun de bani pentru un avocat si timpul este foarte scurt. Cum sa procedez si ce pasi am de urmat pentru a sti sa ma apar deoarece acuzele nu sunt adevarate iar eu trebuie sa si demonstrez acest lucru.

Mii de multumiri anticipate!
Nu stiu daca exista CCM la nivelul unitatii.
Deci legal nu mai sunt obligati sa plateasca salarii compensatorii?
Buna ziua,
Cod CAEN 4754