avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1673 soluții astăzi
Forum Activitate Ama75

Activitate Ama75

Răspuns la discuția hotarare definitiva
Multumesc pentru raspuns. Nu sunt din Bucuresti , imi puteti spune va rog, daca se elibereaza pe loc, sau dureaza cateva zile ? Mentionez ca am trimis in 24/06/2011 o cerere prin scrisoare recomandata la adresa care figura pe comunicarea ordinului judecatoresc din 2004, cu taxa de timbru, timbru judiciar, insa nu am primit nici un raspuns. Daca ma duc personal dupa aceasta hotarare, unde anume trebuie sa ma adresez, la arhija sau la judecatoria sectorului 1 ( str Stavropoleos nr 6, Sector 3 de unde am primit comunicarea ). Multumesc.
In 2004 am obtinut o hotarare judecatoresca privind rectificare act stare civila, cu drept de recurs in termen de 15 zile. La data respectiva eram plecata din tara. Ulterior nu am mai facut nici un demers in aceasta privinta. Acum avand nevoie de rectificarea respectiva, mi sa spus ca e necesara hotararea judecatoreasca definitiva. Intrebarea e, hotararea definitiva se da automat daca nu face nimeni recurs? Cum pot intra in posesia ei si de unde? Multumesc.