avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate maria_irina_v

Activitate maria_irina_v

Buna ziua,
Am o intrebare referitoare la perioada in care victima unui accident rutier poate aduce dovada ca a fost ranita. (in cate zile dupa ce a declarat ca nu a fost ranit poate veni sa contrazica aceasta declaratie).

In urma unui accident rutier usor, in care eu am fost vinovata, celalalt domn implicat a fost la spital, impreuna cu mine, unde i s-au facut o serie de investigatii, radiografii etc. , in urma carora a fost eliberat din spital, fara a avea nici o problema diagnosticata.
Daca la politie, la incheierea procesului verbal, acesta declara ca nu a fost ranit, poate sa vina mai tarziu cu o dovada ca a fost vatamat ? Persoana in cauza incearca sa ma convinga ca daca nu ii platesc pagube, poate aduce mai tarziu un certificat medico-legal prin care sa dovedeasca ca a fost spitalizat. (evident fals, obtinut de la relatii de-ale lui)

Se mai ia in considerare un asemenea certificat adus dupa incheierea procesului verbal ?

Am inteles ca incadrarea in codul penal se face in functie de numarul de zile de spitalizare pe care le-a avut victima unei vatamari corporale din culpa. As vrea sa stiu mai exact, daca se poate cu un citat din codul penal, limitele de incadrare (10 zile, 60 de zile...) si care pot fi urmarile pentru mine? Pot primi pedeapsa cu inchisoare?? Sau doar amenda (contraventionala sau penala)?? Scuze ca insist pe subiect, l-am mai deschis acum cateva ore, dar este absolut urgent sa aflu cum trebuie sa ma inteleg cu respectivul individ.

Multumesc anticipat!!!!!