avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Activitate corneliah

Activitate corneliah

Va multumesc frumos.
Am inteles ca din luna iunie de cand voi primi si pensia de invaliditate ,voi mai putea beneficia de c.m.doar pe jumatate de norma.La contractul individual de munca se face un act aditional ?
Am si eu o intrebare la care va rog sa-mi dati un raspuns :
Mi-am depus dosarul la casa de pensii impreuna cu decizia medicala de incadrare in gr.III de invaliditate , in data de 8.05.2012.Am depus si adeverinta cu ultima zi de c.m. (31.05.2012). Sunt in c.m. din 1.09.2011 si am dreptul pana la 1.09.2012.
In aceasta situatie pot beneficia de c.m. pentru jumatate de norma ,pana la primirea deciziei de pensionare, cand cf.art.56 din codul muncii, imi inceteaza de drept contractul individual de munca?
Va multumesc.
Doresc si eu un raspuns avizat in urmatoarea problema:
-In ian.2008,am fost diagnosticata cu "Leucemie limfatica cronica".Am lucrat pana la 54 ani si 8 luni,respectiv 31 aug.2011 ( vechime de 28 ani).Am fost in aug.2011 la comisia de expertiza in vederea obtinerii unei pensii de invaliditate.Am primit aviz favorabil dar decizia medicala doar dupa 30 zile de conc.medical.
Intrebarea mea este :indiferent de boala, concediul medical este necesar inainte de pensionare ? In ultimele 12 luni nu am avut concediu medical.