Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de invaliditate

Doresc si eu un raspuns avizat in urmatoarea problema:
-In ian.2008,am fost diagnosticata cu "Leucemie limfatica cronica".Am lucrat pana la 54 ani si 8 luni,respectiv 31 aug.2011 ( vechime de 28 ani).Am fost in aug.2011 la comisia de expertiza in vederea obtinerii unei pensii de invaliditate.Am primit aviz favorabil dar decizia medicala doar dupa 30 zile de conc.medical.
Intrebarea mea este :indiferent de boala, concediul medical este necesar inainte de pensionare ? In ultimele 12 luni nu am avut concediu medical.
este necesar concediul medical inainte pe pensionarea pe caz de boala. probabil, in cazul dumneavoastra, datorita diagnosticului, nu a fost nevoie de mai multe zile de concediu medical.