Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua.tatal meu este diagnosticat cu leucemie limfoida cronica. Pana in prezent a acumulat 150 zile de concediu medical. Contabilii de la firma lor unde muncea sustin ca trebuie sa se pensioneze. In codul muncii scrie ca avem dreptul la 183 de zile de concediu medical. Si in plus 90 de zile prelungire cu aprobarea unei comisii. Ma puteti ajuta va rog cu un articol care justifica asta sau cu o explicatie ?
Ordinul comun CNPP+CNAS nr. 953/ 783/2017 aproba procedura de prelungire a CM peste 183 de zile pentru cel mult 90 de zile in raport cu evolutia cazului si rezultatele actiunii de recuperare. Nu se aplica la CM pentru accidente de munca si boli profesionale.
Comisia medicala din cadrul CJP stabileste daca se recurge la pensionarea pe caz de boala nu contabilii de firma.
Solicitati contabililor sa va precizeze in scris art. de lege care obliga la pensionarea pe caz de boala.
1. Codul Muncii nu a prevazut si nici nu prevede nicio durata maxima a concediului medical.

2. Intr-un astfel de caz, pot fi posibile doua situatii :
- concedierea in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat; (art.61 lit.c C.mun.)

- pensionarea pe caz de boala. In acest caz, c.i.m. inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III sau la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II (art.56 alin.1lit.c C.mun.)
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pt raspuns !