Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare pentru cancer mamar stadiu 3
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare pentru cancer mamar stadiu 3

buna ziua,sunt diagnosticata cu cancer mamr gr 3,fac sedinte de chimioterapie,apoi operatia,doresc sa stiu daca ma pot pensiona pe caz de boala vand varsta de 48 de ani si un stagiu de cotizare de 25 de ani?ma pot pensiona inainte de operatie sau dupa masectomie totala a sanul stang?
Pentru a va putea pensiona trebuie sa obtineti o decizie a comisiei medicale din cadrul casei judetene de pensii in urma depunerii unui dosar cu documente medicale.
In dosar se includ si documentele medicale legate de operatie, tratament, etc.
va multumesc pentru raspuns,pot depune dosarul inainte de operatie?mentionez ca eu acum sunt in medical de trei luni,de la cate luni intru la comisie?
Concediu medical puteti obtine 120 de zile lucratoare in conditiile in care va operati in acest interval de timp. Prin comisie medicala se poate prelungi CM pana la 183 de zile.
In raport cu evolutia cazului si rezultatul actiunii de recuperare, conform prevederilor Ordin comun CNPP+CNAS nr. 953/ 783/2017 CM se poate prelungi peste 183 de zile pentru cel mult 90 de zile.
La comisie pentru pensionare pe caz de boala trebuie sa depuneti documente medicale (concedii, diagnostic, tratament, foaie de urmarire in spital pentru operatie, recomandari medicale, tratament de recuperare, etc.
MULTUMESC