avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate niculaeflorentina

Activitate niculaeflorentina

Buna seara! Va rog, daca puteti sa imi raspundeti si mie la o intrebare. Daca sunt in concediu crestere copil si devin asociat intr-o societate comerciala, mai primesc indemnizatia? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Ajutor de inmormantare
referitor la mama mea, o pot lua in intretinere sau nu? daca da, care este explicatia pe care i-o pot da inspectorului de resurse umane? va multumesc!
Răspuns la discuția Ajutor de inmormantare
buna ziua! in primul rand, vreau sa va multumesc pentru raspunsuri!
in al doilea rand as vrea sa va intreb care este procedura de recuperare a banilor aferenti ajutorului de deces, de la casa de pensii de catre angajator?
referitor la mama mea, mi s-a spus de catre inspectorul de resurse umane ca nu o pot coasigura pentru ca la ei figurez cu 0 lei, deoarece sunt in concediu crestere copil.
va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Ajutor de inmormantare
sotul meu a intrebat astazi si nu primeste nici un ajutor de la angajator, probabil ca nu este prevazut in contractul de munca.
eu avand indemnizatie de crestere copil, nu stiu de la cine ar trebui sa solicit ajutor de inmormantare, asa ca o sa incercam sa vedem daca poate primi de la casa de pensii, soacra tatalui (bunica mea). ma gandesc ca ar trebui sa se incadreze la art. 126, lit.c.
si as mai avea o intrebare...eu o pot lua in intretinere pe mama mea, in conditiile in care sunt in concediu de crestere copil?
multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Ajutor de inmormantare
persoanele care l-au ingrijit si inmormantat sunt cele mentionate mai sus. ideea este ca noi cautam varianta cea mai usoara dpdv legal.
nu ne-a sfatuit nimeni.
multumim!
buna ziua! as avea si eu nevoie de raspuns la cateva intrebari...
tatal meu a murit in urma unui infarct. nu era angajat, fusese in somaj pana acum cateva luni.
am inteles de pe internet ca nefiind asigurat, familia nu poate beneficia de ajutor de inmormantare pentru el. pe de alta parte, ma intreb daca poate lua ajutor un membru al familiei.
eu sunt in concediu de crestere copil si ma gandesc ar fi mai dificil. sotul meu, ginerele decedatului, fiind afin de gradul I, poate primi ajutor de inmormantare? sau soacra decedatului, pensionara fiind, poate primi dansa ajutorul?
ma intreb daca exista variante posibile penmtru primirea unui ajutor de inmormantare, pentru ca mi se pare trist ca dupa 28 de ani de munca ai tatalui meu, doar pentru simplul fapt ca in momentul decesului nu muncea, sa nu beneficieze de nimic.
si as mai avea o intrebare...mama mea, poate fi luata in intretinere de catre ginerele ei, pentru a putea fi asigurata dpdv medical?
va multumesc anticipat!
sanatate si numai bine!