avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate zoomlez

Activitate zoomlez

Răspuns la discuția CONTRACT DE CESIUNE DE FOLOSINTA
Din cate am inteles firma nu permite modificarea acestui contract. In consecinta, prefer sa nu mi se deconteze benzina.
Va multumesc pentru lamuriri !
Răspuns la discuția CONTRACT DE CESIUNE DE FOLOSINTA
Citez din modelul de contract: "Obiectul prezentului contract consta in transmiterea de catre Cedant Cesionarului a folosintei, PE PERIOADA NEDETERMINATA , a autovehicolului marca .... ". De asemenea nu se specifica nicaieri in model, faptul ca doar eu sunt cel care il folosesc. In plus, nu mi s-a cerut semnarea acestui contract la angajare, ci abia acum, dupa mai bine de un an.
Pentru a mi se deconta in continuare banii de benzina, mi s-a spus ca trebuie sa semnez un CONTRACT DE CESIUNE DE FOLOSINTA cu firma la care lucrez. Obiectul acestui contract il face autovehiculul, proprietate personala. Este normal? Ce implicatii ar putea avea pe viitor acest contract?
Răspuns la discuția Anulare proces verbal
Procesul meu verbal devine din ce in ce mai interesant. In vederea contestarii lui am verificat articolele in care se incadreaza savarsirea si sanctionarea faptei. Astfel, citez: "Fapta sav arsita este prevazuta de art. 52 al. 1 din OUG 195/02 si sanctionata de art. 100 al. 2 din OUG 195/02. Din sursele mele art. 52 al. 1 din OUG 195/02 prevede: "Este interzisa desfasurarea de concursuri, antrenamente ori intreceri cu vehicule sau cu animale pe drumurile publice, cu exceptia celor autorizate de administratorul drumului respectiv si avizate de politia rutiera." , iar art. 100 al.2: "Amenda contraventionala prevazuta la alin.(1) se aplica si conducatorului de autovehicul sau tramvai care savarseste o fapta pentru care se aplica 3 puncte de penalizare, conform art.108 alin.(1) lit.b)."
Aceste prevederi nu au absolut nici o legatura cu fapta inscrisa de organul de politie in procesul verbal si anume trecerea pe culoarea rosie a semaforului electric.
Sa fie organul de politie chiar atat de slab pregatit? Sau sursa mea e eronata?

Răspuns la discuția Anulare proces verbal
Stiam de posibilitatea aceasta. Dar nu are rost sa ii dau in judecata pentru o luna de zile, cat imi va fi suspendat dreptul de a conduce. Am auzit de un caz in care procesul verbal era plin de greseli de ortografie si fiind prezentat la Inspectoratul Judetean de Politie a fost anulat, fara cheltuieli suplimentare. Vreau sa stiu daca este viabila aceasta posibilitate.
Buna ziua.
In 22 august mi s-a intocmit un proces verbal de suspendare a dreptului de a conduce pe timp de o luna pe motiv ca am trecut pe culoarea rosie a semaforului, intr-o zona rurala unde se executau lucrari pe o banda a carosabilului. Bineinteles, nu l-am semnat, iar la mentiuni am notat faptul ca era galben. Cand procesul verbal a ajuns la domiciliu, am observat ca prezinta stersaturi in 2 locuri, unul din ele fiind chiar locul faptei. Am decis ca nu are rost sa depun contestatie si sa apelez la un avocat, dat fiind ca perioada de suspendare este minima. Am inteles ca as putea sa ma adresez inspectoratului judetean de politie, unde, datorita stersaturilor prezente pe procesul verba,l acesta ar fi anulat. Exista aceasta posibilitate?

P.S: Sanctiunea intra in vigoare din data de 06.09.2011.
Buna ziua.
Sunt angajat cu 2 ore la o firma privata pe post de incasator de teren. La angajare am primit un Pocket PC cu ajutorul caruia clientii pot fi incasati pe loc. In anumite imprejurari am pierdut acest aparat. Care sunt sanctiunile pe care angajatorul le poate lua? Mentionez ca nu mi-a fost oprita nici o garantie materiala si ca in contractul de angajare nu exista mentiuni cu privire la pierderea.sustragerea sau distrugerea acestui echipament.