avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate sabrinaaa

Activitate sabrinaaa

Va multumesc foarte mult pentru efortul de a raspunde si pentru lamuririle aduse.:worthy:
Multumesc foarte mult pt raspunsuri.
Intr-adevar ne-au aratat un document in care se precizeaza incheierea contractului cu acordul partilor, la obligatiile angajatorului se precizeaza faptul ca angajatorul se obliga sa plateasca salariul la zi+concediu neefectuat+cuantumul salariilor compensatorii (se precizeaza exact suma). Evident, odata semnat un exemplar din acest document ramane la noi.
pe langa acest document, mai trebuie sa completam si cererea pt acordul partilor, cererea standard prin care eu subsemnata, solicit incetarea contractului cu acordul partilor in baza art.55.

Deci in principiu, sa inteleg ca este o procedura legala si ca nu prea as avea de ce sa-mi fac griji avand documentul respectiv in care ei se obliga sa-mi vireze si salariile compensatorii...

Dar totusi le-am cerut sa-mi spuna modalitatea prin care au ajuns sa stabileasca salariul compensatoriu, pt ca mi se pare imposibil sa nu aiba o procedura interna prin care sa se stabileasca cuantumul salariilor compensatorii, in ideea in care intr-adevar nu ar exista CCM. Mi s-a spus ca este o decizie pe care firma o poate lua la un moment dat in functie de situatie financiara, conditiile economice si ca nu au nici nu document sau procedura in acest sens pe care mi-o arate. Si totusi daca nu exista CCM ar trebui sa existe o procedura prin care ei stablesc grila de salarizare, comisionare, precum si situatia aceasta cu salariile compensatorii....nu nteleg ce motiv ar putea sa aiba sa nu ne arate aceasta procedura..
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu niste informatii. Am fost anuntati ca punctul de lucru la care lucrez se desfiinteaza, ni s-au oferit 2 variante: - fie somaj+un salar compensatoriu si contractul se incheie cu restructurare, - fie 3 salarii compensatorii brute si contractul se incheie cu acordul partilor.
Eu as fi optat pt 3 salarii compensatorii, dar sunt nelamurita de ce se incheie cu acordul partilor si nu tot cu restructurare. Cand am cerut la resurse umane contractul colectiv de munca mi s-a spus ca nu au asa ceva, ca nu s-a adoptat inca...ca se iau dupa contractul coleciv la nivel national. Dar totusi o comapnie cu peste 2000 de angajati ar trebui sa aiba contract colectiv de munca nu? Am intrebat daca exista vreo procedura interna pe baza careia aplica varianta cu 3 salarii+acord, dar mi s-a spus ca nu exista nimic scris, nici o procedura, este pur si simplu o decizie pe care firma o poate lua la un moment dat.
In documentul pt varianta cu 3salarii+acord pe care ni l-au trimis, se specifica ca contractul se incheie cu acordul partilor si ca angajatorul se obliga sa plateasca suma promisa in cont bancar la ultimul salar aferent, plus bineinteles toate drepturile salariale pana la data incetarii +zilele de concediu neefectuate, Exista totusi posibilitatea sa nu ni se plateasca salariile compensatorii daca contractul se incheie cu acordul partilor si daca semnam ?