avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate mic81

Activitate mic81

Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua, am si eu aceeasi problema referitor la o licitatie la care am participat de curand.
In documentatie s-a omis prezentarea unei declaratii pe propria raspundere privind cifra de afaceri in domeniul care face obiectul contractului. In Fisa de date nu se mentiona ca este o cerinta minima obligatorie, si nici nu se specifica ca neprezentarea acestui document atrage descalificarea ofertantului.
Avand in vedere ca art. 77 din HG nr. 925/2006 care nu permitea completarea documentelor decat in limita a 3 a fost abogat prin HG 834/2009, deci pe cale de consecinta, se interpreteaza ca AC are tot dreptul sa solicite completarea documentelor lispa (indiferent de numarul lor) in masura in care nu creeaza acelui operator economic un avantaj evident in raport cu ceilalti participanti.
Insa, am inteles ca AC are dreptul si nu obligatia de a ne solicita acel document lipsa, care a fost consemnat si in Procesul Verbal de deschidere a ofertelor. Ce se intalmpla in cazul in care AC nu ne solicita prezentarea acelui document? Ne pot descalifica? Exista posibilitatea ca fara a ne fi fost solicitat acest lucru sa trimitem la AC documentul ca o "completare' a documentatiei deja depuse? Multumesc,