avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Activitate GelluNaum

Activitate GelluNaum

corneliamagda a scris:

Atunci cand primiti plata pentru munca prestata, semnati (sau ar trebui sa semnati) un document justificativ (dispozitie de plata, stat de plata, fluturas drepturi salariale).
Acolo, apar : orele efectiv lucrate, CO,CM, CFS etc..
Prin semnarea lor, ati fost de acord cu pontajul facut, chiar daca nu a existat condica de prezenta.


Plata pentru munca prestata o primesc in cadrul unui cont bancar. De cand sunt angajat (5 ani), n-am fost pus vreodata sa semnez pentru ea. In cazul asta, cum se mai tine pontajul?

corneliamagda a scris:

In Regulamentul intern si/sau CCM la nivel de unitate ( trebuie sa existe, numarul salariatilor fiind peste 20), pe care cu siguranta le-ati semnat, ar trebui sa fie trecuta clauza desfacerii CIM disciplinar, la un nr. de....absente nemotivate. Codul Muncii, art.61 lit.a
Daca este asa, oricand va puteti trezi cu o convocare in acest sens.
Asa ca, nu fiti atat de increzator.


Nu am semnat nici un CCM, decat CIM, unde sediul specificat nu este sediul unde lucrez..

andreea-p a scris

Sa va uitati in contractul individual de munca, sa vedeti ce scrie la locul desfasurarii activitatii, daca este trecut sediul firmei.

Este trecut sediul din oras, dar eu lucrez intr-o sucursala. :) O sucursala unde nu se tine condica, nu dai cu cartela, nu te verifica nimeni de sanatate...

Intrebarea mea este cum pot ei justifica faptul ca eu am fost platit 1 an de zile, desi nu m-am prezentat mereu la munca. Mai mult, cum pot sa justifice nr zilelor lipsite, tinand cont ca nu exista nici o condica oficiala, iar pe toata perioada am fost platit si nimeni nu mi-a adus vreun avertisment scris sau oral....

Singurul lucru pe care-l pot face este sa verifice camera video de la intrare, dar poate fi asta o proba suficienta ? Si scuza lipsa celorlalte probe...?
Va salut,

Va prezint situatia mea ciudata:

Sunt angajat la firma X, firma mare (>4000 angajati) pe post de programator.

Sunt angajat la firma asta de peste 2 ani.

De 1 an sunt intr-un 'mini-sediu' unde nu se tine nici o condica, nici un pontaj si n-am decat doi colegi cu care n-am nici o treaba si care ma ignora. De cateva luni, parca, s-a instalat o camera video la intare in 'mini-sediu'.

Pe scurt, seful meu imi cere sa-mi dau demisia. Eu nu accept, ii zic sa ma concedieze, ca macar asa sa beneficiez de somaj. El zice ca nu se poate, ca voi fi concediat din motive indisciplinare, pentru absente nemotivate, si ca asa n-o sa mai beneficiez de nici un somaj.

Eu in ultimul an n-am fost mai mult de 15-20 de zile la sediu, putand sa lucrez si de 'acasa' (deh, IT...). Nu mi-a zis nimeni nimic, colegii cei 2 de la sediu ma saluta de fiecare data cand merg (chiar daca din an in paste).

Cat de usor le poate fi sa ma dea afara disciplinar, tinand cont ca:
-- Prima absenta nemotivata a fost acum peste 1 an
-- Timp de un an, nimeni nu mi-a facut nici o observatie, n-am primit nici o sesizare (nici scrisa, nici orala)
-- Am fost din cand in cand la munca, iar de vreo 2 saptamani merg continuu (la program).
-- Nu exista condica. Nu exista pontaj. Exista doar o camera video, si aia instalata relativ recent.

Mentionez ca inca nu s-a ajuns la 'concediere'. Inca imi zice sa-mi dau demisia, ca sa nu ma dea ei afara pe motive indisciplinare. Mie oricum imi sta mintea-n loc, caci sunt curios cum o sa argumenteze ei management-ul fenomenal si situatia cel putin dubioasa care s-a perpetuat.