avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate petronela_gav

Activitate petronela_gav

O organizatie sindicala, doreste sa acorde premii tuturor membrilor de sindicat, cu ocazia diferitelor sarbatori ( 8 martie, Craciun)
Care este formularea corecta? Premii? Ajutoare sociale?
Cum se contabilizeaza?
Fodurile sunt din cotizatiile lunare ale membrilor si din cei 2% din impozit.
Răspuns la discuția Concediu medical
Concediul medical este eliberat de medic indiferent de stagiul de cotizare.
Angajatorul va trece in pontaj, in concediu medical.
Daca o sa fie platite acele zile de concediu, depinde de stagiul de cotizare, de codul de indemnizatie, de diagnostic.
O organizatie sindicala, doreste sa acorde premii tuturor membrilor de sindicat, cu ocazia diferitelor sarbatori ( 8 martie, Craciun)
Care este formularea corecta? Premii? Ajutoare sociale?
Cum se contabilizeaza?
Fodurile sunt din cotizatiile lunare ale membrilor si din cei 2% din impozit.
Daca sindicatul primeste bani din 2% din impozit, cum poate sa ii foloseasca ?
Se pot acorda ajutoare sau premii catre membrii de sindicat?
Cine este obligat sa plateasca comisionele bancare in cazul viramentului popririi. Angajatorul retine din salariul si face viramnet catre executor. Banca retine un comision. Acel comision nu este foarte mare, dar adunat pe mai multe luni (in functie cat de mare este perioada pe care se intinde porirea) si adunat de la mai multi angajati se strange o suma frumoasa.
Răspuns la discuția pensie alimentara la absolvire
Eu stiu ca a terminat studiile, dar nu am nici o hartie. Tatal cere sistare pensiei alimentare. Consider ca daca la inceperea urmatorului an universitar nu aduce adeverinta, nu ii mai trimit pensia.
Intrebarea este daca pentru lunile august si septembrie se poate (legal) sa ii trimit banii. Eu trebuie sa ii retin tatalui din salar si sa ii virez copilului major.
Buna ziua,
In cazul unei pensii alimentare pentru copilul major, care a absolvit studiile pe 03 august 2018, cum se procedeaza? Tatal, carei i se retine imi face cerere si spune sa nu ii mai platesc copilului pensie pentru ca este absolvent. Este nevoie de adeverinta de la scoala? Pot sa ii mai platesc pana incepe urmatorul an universitar? Care este temeiul legal?
Multumesc anticipat!
Garantia unde se afla? Este depusa intru-un cont in banca? Corect era sa fie depusa in cont pe numele dumnevoastra , insa nu o puteti scoate din cont fara acordul angajatorului!
Răspuns la discuția sanctiune reducerea salariului
Am control de la ITM si imi spun ca nu trebuie sa diminuez brutul, pentru ca astfel diminuez si contributiile. Explicatia d-lor este ca sanctionez doar salariatul nu si statul.
Spun ca trebuie sa scad cei 190 lei ca pe o imputatie dupa ce scad toate contributiile si impozitul.
In revisal ce mai raportam?
Va rog sa ma ajutati cu un temei legal.
Buna ziua,
In cazul unei sanctiuni cu reducerea salariului de incadrare cu 10%.
Salariul de incadrare este minimum pe economie - 1900lei.
Mai are si spor de vechime 25%.
Se scade 10% din 1900 si ramane 1710 si apoi aplicam sporul de 25%.
Este ok sa procedez asa?