avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate Cornel90

Activitate Cornel90

Răspuns la discuția garantii salariale
Din moment ce majoritatea salariatilor se complac in aceasta situatie de frica, nu cred ca va exista o discutie cu liderul de sindicat prea curand. Poate voi avea putere de convingere asupra colgegilor mei, prezentandu-le si sugestiile dumneavoastra, sa ajungem la o rezolvare a acestei probleme. Ar mai fi inca un aspect pe care asi dori sa-l aduc in discutie: acum aproape o luna un coleg a decis sa plece, fiindu-i necesara fisa de lichidare la un alt loc de munca. Bineinteles ca patroana nu a binevoit sa-i elibereze aceasta fisa fara plata unei sume de bani pe care a considerat dumneaei ca respectivul coleg o are de dat. Pentru ca ii trebuia urgent, acesta a acceptat sa dea acei bani pentru a avea o fisa de lichidare curata. Cum asi putea sa evit o situatie similara in cazul in care decid sa plec, tinand cont ca refuzul meu de plata acestor bani strange o "datorie" destul de mare (desigur plata ei iese din calcul). Stiu ca acea fisa nu are o valoare foarte mare dar imi poate pune probleme in cazul unei angajari viitoare, daca este "patata".
Din moment ce majoritatea salariatilor se complac in aceasta situatie de frica, nu cred ca va exista o discutie cu liderul de sindicat prea curand. Poate voi avea putere de convingere asupra colgegilor mei, prezentandu-le si sugestiile dumneavoastra, sa ajungem la o rezolvare a acestei probleme. Ar mai fi inca un aspect pe care asi dori sa-l aduc in discutie: acum aproape o luna un coleg a decis sa plece, fiindu-i necesara fisa de lichidare la un alt loc de munca. Bineinteles ca patroana nu a binevoit sa-i elibereze aceasta fisa fara plata unei sume de bani pe care a considerat dumneaei ca respectivul coleg o are de dat. Pentru ca ii trebuia urgent, acesta a acceptat sa dea acei bani pentru a avea o fisa de lichidare curata. Cum asi putea sa evit o situatie similara in cazul in care decid sa plec, tinand cont ca refuzul meu de plata acestor bani strange o "datorie" destul de mare (desigur plata ei iese din calcul). Stiu ca acea fisa nu are o valoare foarte mare dar imi poate pune probleme in cazul unei angajari viitoare, daca este "patata".

Buna ziua!
Asi avea si eu cateva intrebari legate de aceste garantii la care nu am gasit un raspuns concret in ciuda cautarilor facute.
Lucrez la o firma, mai exact o benzinarie (acestea lucreaza cu firme carora li se da in administrare statiile) in functia de casier si gestionar, cu gestiunea la comun. La angajare am incheiat si un act aditional de garantie. Inventarele oficiale in prezenta reprezentantilor companiei se fac o data pe an, dar noi mai facem inventare interne periodice pentru a vedea situatia stocurilor. Si aici incepe si problema mea. la asa zisele inventare care sunt mai mult o cacealma se "constata" lipsuri, care ulterior sunt batute pe casa de marcat fara voia noastra si suntem pusi sa dam bani din buzunar pentru a le acoperii. Atunci pentru ce mai sunt acele garantii? De curand am auzit ca s-ar fi dat o lege prin care sa nu se mai opreasca aceste garantii si sa se returneze si cele existente, dar eu nu am gasit nimic in acest sens. Si inca ceva... am avut cativa colegi care nu au mai suportat si au plecat :D si le-a spus ca garantiile acelea le vor vedea abia dupa primul inventar oficial (adica ei vor plati si lipsa de acum pana atunci chiar daca nu mai lucreaza). este corect asa ceva? Eu personal nu am participat la aceste jetmaniri (daca le pot spune asa) in conditiile in care si salariile sunt foarte mici (invocandu-se spaga), dar unii colegi mai slabi de inger accepta cu bucurie aceste "cadouri" de frica sa nu fie dati afara. Oricum am inteles ca aceste situatii sunt ceva obisnuit in lumea benzinariilor, din diverse discutii pe care le-am avut cu persoane care lucreaza la alte statii.
Astept raspunsul dumneavoastra si eventuale sugestii. Va multumuesc.