avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1292 soluții astăzi
Forum Activitate catalinbg23

Activitate catalinbg23

O ultima intrebare si promit sa nu va mai stresez
Sa presupunem ca unchiul meu ar reusi sa il convinga pe bunic si acesta sa ii faca act de vanzare-cumparare pe casa.
Cat de greu ar fi pentru mama(probabil ar fi ajutata si de fratele vitreg) sa dovedeasca in instanta ca este o donatie simulata?
Cam care ar fi sansele de reusita daca s-ar ajunge in instanta?
Ati avut asemenea cazuri rezolvate pana acum?Daca da puteti detalia putin?
Multumesc!
Stiu ca nu se poate face nimic pana nu rezolva cu succesiunea.Ce nu inteleg eu este daca el poate sa isi vanda partea lui fara acordul copiilor?
"Cu alte cuvinte singura cota pe care va trebui s-o "cuceriti" este cea a unchiului "bun" (despre care am retinut ca doreste locuinta)."
Ce vreti sa spuneti prin "cuceriti"?
Imi cer scuze daca sunt prea insistent
Multumesc
Deci dupa succesiune bunicul meu o sa detina 75% iar mama si unchiul 12,5% fiecare.Bunicul poate vinde parte lui de 75% sau trebuie sa fie si copiii de acord?
Multumesc!
Salut.Sper ca puteti sa imi dati un sfat la problema mea. Problema mea este urmatoarea:momentan locuiesc in aceeasi casa cu bunicul meu(bunica a murit acum 6 saptamani si inca nu s-a facut succesiunea). El are trei copii:mama mea si inca doi baieti insa unul dintre ei facut cu alta femeie.Cu acesta facut cu alta femeie nu a tinut niciun fel de legatura dar ii poarta numele si banuiesc ca o sa aibe si el drept la aceasta casa dupa moartea bunicului plus ca fratele "bun" al mamei mele tot insista pe langa bunicul meu sa ii faca act de vanzare-cumparare lui dar bunicul nu este de acord pentru ca vrea sa imi lase mie tot.Care este cea mai buna modalitate de a trece casa pe numele meu? Actul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere am inteles ca poate fi spart in instanta de unul dintre mostenitori.Daca imi vinde casa direct fara niciun fel de clauze mostenitorii lui vor mai putea sparge actul de vanzare cumparare?Am citit pe net ca ar fi posibil sa mi-o doneze dar si acesta cica ar putea fi spart in instanta.Plus ca am inteles ca dupa succesiune ca jumatatea bunicii mele se va imparti intre bunic si cei doi copii.Deci cam care ar fi cea mai buna varianta si daca puteti detalia putin? Va multumesc anticipat!