avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1135 soluții astăzi
Forum Activitate sarpy

Activitate sarpy

am luat o masina in leasing printr-o firma in anul 2008si din motive financiare am renuntat la ea in mai 2010 mai am predat masina pe baza de proces verbal si a intrebat la firma de leasing telefonic daca mai am de platit ceva de acolo maiu raspuns ca nu mai am nimic de platit in luna octombrie in acelasi an ei au vandut masina altei persoane si in luna mai 2011 mau contactat telefonic ca mai trebuie sa platesc o suma destul de mare atunci eu leam cerut lor un nou contract in care sa specifice ca eu le platesc suma aceea si ei renunta sa mai ceara alti bani in plus miau trimis o hartie fara stampila si far semnatura leam cerut din nou una stampilata semnata si au yis ca imi trimit eu leam spus ca nu depun nici un leu in contul lor pana nu vad foaia in mana de atunci nimic nic nau trimis nici nau sunat de curand mau sunat sami spuna ca am de plata mult mai mult si ca daca nu platesc au sa trimita executor leam cerut si de data asta aceeasi hartia si leam spus ca eu am intentie de plata dar ei nu vor sami trimita spunetimi va rog ce trebuie sa fac unde trebe sa merg pt ca asa ceva mie mi se pare ilegal ei avand dreptu sami ceara cat vor si cand vor eu consider ca imi trebuie o dovada precum ei nau sami ceara bani spunetimi va rog dau si bani si ratele masini 3 ani si avansul ce lam dat si fara masina va multumesc
Discuție somatie
am avut un leasing auto si am predat masina inainte de termen pt neposibilitatea acitarii ,am fost anuntat dupa14 luni ca in urma cu 8 luni miau vandut masina si trebuie sa achit o suma maricicapt dobanzi ca facturile sau emis in continuaresi si o dif de bani dintre valoarea ei noua si val ei atunci ,mau sunat de la o firma de recuperari ca daca nu le achit suma vor veni cu executare silita.vreu sa stiu daca este legala.ce pot face si cum se face o astfel de executare silita si daca are voie oricine so faca :">