avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate iulia1954

Activitate iulia1954

Multumesc pentru raspuns... Deci tot domiciliul e de baza, nu sediul profesional. Eu locuiesc efectiv in sectorul 3, cu viza de flotant, si am sediul profesional in sectorul 2. La sectorul 3 m-au refuzat foarte urat, mi-au spus ca numai la domiciliu stabil si sa fac bine sa imi fac buletin de Bucuresti, nu flotant.
Buna ziua,
In urma infiintarii unui PFA, legea spune ca trebuie sa ma inscriu la administratia financiara in termen de 15 zile.
Ceea ce am si incercat sa fac. Am gasit in Articolul 31 din Codul de procedura fiscala ca persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent (aici am considerat ca ma incadrez) au domiciliu fiscal in raza sediului profesional.
M-am prezentat la sectorul 2, unde am inregistrat sediul social, fiind refuzata pe motiv ca formularele se depun la administratia financiara corespunzatoare domiciliului. Problema mare pentru mine este ca am domiciliul intr-o alta localitate, unde ajung extrem de rar.
Am insa viza de flotant si, stiind ca rezidentii unui oras se bucura de aceleasi drepturi pe perioada cat au resedinta acolo si gasind tot in articolul 31 o prevedere conform careia se poate solicita si in localitatea de resedinta stabilirea domiciliului fiscal, cu conditia ca perioada de sedere sa fie mai mare de 183 de zile - viza mea de flotant este pe un an.
Acum, intrebarea mea este: chiar nu se poate sa imi depun aceste declaratii in Bucuresti, avand aici si sediul profesional si viza de flotant? Care este baza legala unde e stipulat unde exact e indreptatit un PFA sa depuna declaratii?
Problema s-ar pune si in cazul in care as mai avea nevoie de adeverinte sau ar trebui sa completez si alte formulare, imi este practic imposibil cu resedinta si sediul profesional in Bucuresti sa parcurg de cine stie cate ori sute de kilometri.