avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate sicutza40

Activitate sicutza40

baiatul meu are 19 ani a luat B-ul in 2012,acum o saptamina a luat C-ul iar acum citeva zile a picat traseul la E.ne-am interesat si am aflat ca odata platita scoala mergi asa inainte.Noul cod rutier se aplica celor care incep scoal de soferi din data de 19 ianuarie 2013.
Răspuns la discuția mostenire
sicutza40 a scris:
,va multumesc ca aveti rabdare sa ma lamuriti si pe mine,in termeni "populari".MASA SUCCESORALA CUPRINDE:a)Bunuri mobile:nu s-au declarat. b)Bunuri imobile:Teren arabil extravilan in suprafata de 2ha(invecinat si situat.......).Teren cu vie 0,0800 ha.Teren intravilan arabil si curti-constructii in suprafata de 2000mp,impreuna cu cota indiviza de 1/2 din locuinta aflata pe acesta,construita din paianta,invelita cu tigla,formata din 4 camere si 2 holuri,separat anexe gospodaresti.Imobilul in intregul sau a fost dobindit astfel:terenul la cererea defunctului prin reconstituirea dreptului de proprietate in baza legii 18/1991,iar locuinta prin edificare in timpul casatoriei,impreuna cu sotia supravietuitoare,cu participare egala,in anul 1956,cota indiviza de 1/2 din locuinta reprezentind cota de bun propriu a defunctului.Cealalta cota de 1/2 din locuinta apartine sotiei supravietuitoare.Defunctul a dobindit terenul la cerere,prin reconstituirea dreptului de proprietate in baza legii 18/1991,a legii 1/2000,a legii 247/2005.masa succesorala a fost stabilita in baza declaratiei data de mostenitori si a documentelor prezentate.Nu sa intocmit inventar.


Răspuns la discuția mostenire
Pt Avdanaarhire,va multumesc ca aveti rabdare sa ma lamuriti si pe mine,in termeni "populari".MASA SUCCESORALA CUPRINDE:a)Bunuri mobile:nu s-au declarat. b)Bunuri imobile:Teren arabil extravilan in suprafata de 2ha(invecinat si situat.......).Teren cu vie 0,0800 ha.Teren intravilan arabil si curti-constructii in suprafata de 2000mp,impreuna cu cota indiviza de 1/2 din locuinta aflata pe acesta,construita din paianta,invelita cu tigla,formata din 4 camere si 2 holuri,separat anexe gospodaresti.Imobilul in intregul sau a fost dobindit astfel:terenul la cererea defunctului prin reconstituirea dreptului de proprietate in baza legii 18/1991,iar locuinta prin edificare in timpul casatoriei,impreuna cu sotia supravietuitoare,cu participare egala,in anul 1956,cota indiviza de 1/2 din locuinta reprezentind cota de bun propriu a defunctului.Cealalta cota de 1/2 din locuinta apartine sotiei supravietuitoare.Defunctul a dobindit terenul la cerere,prin reconstituirea dreptului de proprietate in baza legii 18/1991,a legii 1/2000,a legii 247/2005.masa succesorala a fost stabilita in baza declaratiei data de mostenitori si a documentelor prezentate.Nu sa intocmit inventar.
Răspuns la discuția mostenire
in urma succesiunii facuta dupa decesul tatalui meu,in certificatul de mostenitor scrie;mostenitori-S.T(fiu) si M.V(fiica) au acceptat mostenirea in calitate de fiu si fiica si le revine fiecaruia cota de 1/2.AU RENUNTAT LA SUCCESIUNE:Nimeni.Sunt straini de succesiune prin neacceptare,conf.art.700 din codul civil:S.M(sotia) deci mama.Asa scrie in certificatul de mostenitor.Sper ca ati inteles "ceva"ca apoi sa ma lamuriti si pe mine.multumesc frumo
Discuție mostenire
in urma succesiunii facuta dupa decesul tatalui meu in actul de succesiune scrie:mama straina succesiune,eu 1/2 si fratele 1/2(am un singur frate).De curand mama i-a dat cu acte partea ei fratelui meu(nustiu daca este C-V,sau donatie).Pe mine nu m-a chemat la notar sa dau vre-o iscalitura?.Spuneti-mi va rog ce drepturi am eu la casa(4 camere)cu 2000m curte,2ha pamant,8 randuri vie.Va multumesc mult.