avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1214 soluții astăzi
Forum Activitate Corina25

Activitate Corina25

Buna ziua.
Sunt nascuta in 29.08.1961 , am 33ani 7 luni si 15 zile lucrate ,din care in intervalul 01.08.1978-08.01.1979 , dar si 18.04.1979-01.07.1987 am 100%gr.II. Practic sunt 9 ani si 1 luna de grupa a IIa.In acest caz putem discuta despre o situatie speciala pt iesirea la pensie?
In cazul iesirii anticipate ce procent se scade din pensie , respectiv se pierd drepturile la majorari in aceasta perioada de pensie anticipata?
Multumesc!
Răspuns la discuția Ieșire anticipată la pensie
Buna seara. Multumesc pt raspuns. Am verificat documentele si se pare ca in intervalul 01.08.1978-08.01.1979 , dar si 18.04.1979-01.07.1987 am 100%gr.II. Practic sunt 9 ani si 1 luna.In acest caz avem o alta situatie pt iesirea la pensie?
In cazull iesirii anticipate ce procent se scade din pensie , respectiv se pierd drepturile la majorari in aceasta perioada de pensie anticipata?
Multumesc!
2 copii nascuti si crescuti pot diminua intrarea la pensie anticipata de la 62 la 58ani?
Sunt nascuta in 29.08.1961 , am 33 ani 7 luni si 15 zile lucrate si 2 ani grupa II.
Răspuns la discuția agresiune verbala pe strada
o sa depun plangere..si voi vedea cum va sta treaba apoi..multumesc!
Răspuns la discuția agresiune verbala pe strada
si de ce spuneti ca nu pot obtine nici o satisfactie,chiar nu exista nici o pedeapsa pt agresiunea verbala d-le avocat?
Aseara in jurul orelor 22.15 ma indreptam catre casa,imi vedeam de drumul meu,dupa o scurta plimbare cu prietena mea.(eram singura,prietena plecand catre casa ei) .Am ajuns in dreptul unui magazin cu terasa.Pe terasa,la una din mese,2 familii.Unul dintre cei 2 barbati aflati la masa respectiva m-a agresat verbal,spunandu-mi intr-un fel,urat spus oricum.Nu doresc sa reproduc.La masa de langa erau niste baieti..pe care ii cunosc. Ceea ce doresc eu acum este sa merg la politie sa depun plangere pt agresinue verbala, umilire publica si limbaj coprolalic. Am mai multe intrebari insa,nefiind documentata in domeniul acesta...In cat timp se depune plangerea,in maxim 24h de la incident?..Am nevoie de martori? Si cum se pedepseste agresiunea verbala..Pot cere daune,sau daca cer deja discutam de faptul ca trebuie sa-l dau in judecata?? Dati-mi si mie un raspuns va rog pt ca vreau sa iau atitudine,multumesc!