avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate iustin2009

Activitate iustin2009

nu mai era acolo decat un alt agent de politie, deci nu are martor.

cat despre refuzarea plicului, acesta a fost refuzat de o alta persoana si in lipsa mea, (iar acolo a scris ca sunt deja plecat din tara). se considera tot comunicare?

daca o platesc peste un an, sau 2 ori 3... o sa creasca dobanzi sau penalizari? Va multumesc!
Buna ziua! Ma adresez dumneavoastra cu o intrebare despre mult discutatul "proces verbal" (parca asa ii spune) pe care il face domnu' cu radarul.

Pe data de 1 a acestei luni am fost surprins de un radar (un mcv oprit la 100 metri dupa o curba) circuland cu 89 km/h si sanctionat cu 4 puncte penalizare si 420 lei(cred, ca nu am inteles bine de la politist) amenda.

pe camera se vede masina circuland cu 89/h insa nu se vede numarul, abia cand aveam 60/h se vede numarul de inmatriculare. (nu era un drum aglomerat)

domnul politist a avut o atitudine intimidatoare, nu a completat acel proces de fata cu mine, nu am fost intrebat despre ocupatie sau loc de munca si nici nu a precizat faptul ca pot scrie obiectiuni in acel proces.

Precizez urmatoarele: eu sunt din judetul Iasi, radarul era in judetul Harghita iar acum sunt in judetul Oradea pregatinduma sa parasesc tara, dar din cauza acestui proces verbal trebuie sa aman plecarea.

astazi am fost sunat de parinti sa-mi spuna ca am primit prin posta un plic de la politie insa au refuzat primirea lui.

care ar fi sansele ca acel proces verbal sa fie declarat nul? adica precizand in justitie cele de mai sus (necompletarea in prezenta mea si restul) ar fi destul ?

sau ce se poate intampla daca nu voi lua nici o masura si voi parasi tara? (studiez si muncesc in UK)

Va multumesc!
Nu este nimeni pe aici sa ma ajute cu un raspuns? Va rog!!!!!!!!!!!! Sambata seara plec din tara si nu cred ca ma intorc prea curand, asa ca trebuie sa rezolv zilele acestea.
Revin cu un update: am fost astazi sa il caut pe proprietar, era cineva acasa, insa nu mi-a deschis nimeni. Exista vreo cale pe care sa i-mi rezolv problema, fara a fi necesara cooperarea proprietarului daca am contractul de vanzare-cumparare? Contractul e facut direct pe numele proprietarului si pe al meu. Va multumesc!
Buna seara! Am si eu o intrebare, daca se poate: am cumparat o masina de la un "bisnitar" insa am facut numai contractul de vanzare cumparare. Maine dimineata voi merge sa il caut pe proprietar sa facem si restul actelor, insa nu prea stiu unde se fac aceste acte. Daca merg la notar, ar putea sa faca dansul restul actelor? (acolo in piata era un domn la care se puteau face actele definitive sau ceva asemanator, insa nu am stiut eu atunci....) Va multumesc!