avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1996 soluții astăzi
Forum Activitate MihaelaRG

Activitate MihaelaRG

Buna ziua!
M-am inscris la un curs si ulterior am aflat ca informatiile prezentate pe site-ul organizatorului nu concorda cu realitatea (dupa ce am participat la prima sesiune de curs mi s-a comunicat ca trebuie sa platesc in plus pentru ceva ce pe site era prezentat ca fiind inclus in costul cursului). Dupa ce am sesizat acest lucru au modificat informatiile de pe site, insa am fost inspirata si am facut un print screen inainte :)
La inscriere am semnat un formular pe care exista mentiunea ca tine loc de contract, insa furnizorul refuza sa imi inmaneze un exemplar semnat si stampilat de ei. Eu am achitat o parte din curs si urmeaza sa achit a doua parte la urmatoarea sesiune. As vrea sa stiu:
- daca este corect sa nu platesc a doua transa pana nu primesc exemplarul meu din acel formular, deoarece intentionez sa fac o reclamatie si am nevoie de el;
- daca exista posibilitatea sa fiu despagubita pentru ca m-am inscris la curs fiind indusa in eroare de informatiile prezentate.
Multumesc!
mihaelanicolaeeugenia a scris:

In principiu, este posibila concedierea, dar doar daca indeplineste anumite conditii: " desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa" - art. 65 ind.(1) alin. (2) C. muncii. Daca nu indeplineste aceste motive, poate fi atacata in instanta.
Cu privire la programul de lucru in timpul perioadei de preaviz, este adevarat ca poate fi redus cu 4 ore.


Daca cu numai cateva luni in urma au fost angajate persoane pe posturi cu aceeasi denumire se poate considera ca desfiintarea locului de munca este efectiva?
Aceasta decizie nu trebuie justificata in niciun fel, angajatii nu trebuie sa primeasca nicio instiintare cu privire la desfiintarea postului si motivele care au dus la aceasta? Tot ce am primit este decizia de incetare a CIM, fara nicio explicatie.

Multumesc
Buna ziua,

Zilele acestea mi-a fost adusa la cunostinta concedierea, motivul invocat fiind restrangerea activitatii.
Intrebarea mea este daca acest motiv poate fi invocat in conditiile in care firma a angajat anul acesta 3 persoane, dintre care 2 pe acelasi post pe care il ocup si eu si au avut loc mariri de salariu.
De asemenea, am citit in CCM la nivel national (Art 74, alin 3 si Art 78, alin 1), ca pe perioada preavizului programul poate fi redus cu 4 ore si am dreptul la o compensatie egala cu un salariu lunar. Este adevarat?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!