avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1845 soluții astăzi
Forum Activitate corsicanoo

Activitate corsicanoo

Răspuns la discuția incalcare drepturi?
primul lucru pe care il vreau e sa dispar din acea baza de date pentru ca nu vreau sa mai am nicio legatura cu viitoarele infractiuni din zona si plimbari pe la sectia de politie pe banii mei... si asa nu mi s-a comunicat la sectie cum s-a intamplat de am fost citat intr-un caz ce nu are nicio tangenta cu mine. probabil ca la bani nici nu pot sa ma gandesc, dar niste sanctiuni pentru domnii agenti cred ca ar fi foarte potrivite, sa ne respecte si pe noi data viitoare....
Răspuns la discuția incalcare drepturi?
ok, am inteles ca s-a comis un abuz din raspunsurile primite. ce este de facut? probe ale impotrivirii mele fata de amprente si poze nu prea am cum sa aduc...probabil va fi cuvantul meu impotriva cuvantului lor...
probabil ca o sa imi caut un avocat specilizat in codul penal, dar inainte de asta as dori sa stiu ce se poate rezolva, care vor fi consecintele si daca acele voi putea fi sters din acea baza de date. ce voi obtine daca ma implic cu bani si timp, pentru ca sunt decis sa merg cat de departe pot...nu se poate sa fim tratati asa...
Răspuns la discuția incalcare drepturi?
ok, sa inteleaga toata lumea. nu am nicio legatura cu acest caz, doar ca sunt vecin cu un presupus vinovat.
intrebarea mea a fost doar daca se mai poate face ceva in legatura cu amprentele si pozele din baza de date, pt ca din cate am inteles pe viitor o sa fiu chemat la sectie aproape de fiecare data cand se intampla ceva ilegal in zona, doar pt ca ma aflu in baza lor de date.
Răspuns la discuția incalcare drepturi?
da, asta a scris pe citatie, nu mi s-a comunicat nimic altceva, am si intrebat daca sunt suspect eu cumva. doar martor...si nici nu inteleg cum am ajuns martor
Răspuns la discuția incalcare drepturi?
si care ar putea fi finalul...doar pierd timpul si banii sau se poate remedia ceva?
salut.
am si eu cateva intrebari. am fost citat zilele astea ca martor la politie in legatura cu niste spargeri de autoturisme din parcarea din fata blocului. eu habar nu aveam despre ce este vorba si cum s-a facut legatura intre mine si acest caz si nu aveam nicio informatie. dupa ce am ajuns la sectia de politie mi s-a prezentat un caz in care ar fi fost implicat un vecin de bloc pe care abia il stiam. dupa ce am completat o declaratie in care am scris faptul ca nu stiam nimic despre cele intamplate, cei de la sectie mi-au spus ca tre sa merg cu ei la inspectorat ca sa imi ia niste amprente si sa imi faca niste poze, desi nu aveam nicio legatura cu acest caz iar eu eram citat ca martor. desi am spus de nenumarate ori ca nu doresc sa le fac ei mi-au spus ca este obligatoriu si astfel m-am conformat....
dupa ce am ajuns acasa si m-am consultat cu un prieten acesta mi-a spus ca politistii au abuzat de mine.
ce as putea face pentru a disparea din baza aceea de date, pt ca din cate am inteles o sa am probleme pe viitor daca o sa se mai intample ceva ilegal prin cartier, putand fi chemat oricand la politie...