avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate stefanpos

Activitate stefanpos

Răspuns la discuția am fost samaritean sau prost ?
Revin cu o intrebare mai ciudata- conform art 377/1960 notariatul de stat la care sa incheiat contractul vanzare-cumparare dinre bunicamea si fratele meu, si-a luat angajamentul ca autntifica acest inscris si se vor efectua lucrarile de publicitate imobiliara.La taxe si impozite nu reiese ca fratele meu a fost proprietar, iar de acolo o doamna [binevoitoare] mia zis ca arhivele si mai exact locul de depozitare a actelor arhivate a fost inundat in 1996 si nu mai am nici o sansa sa gasec ceva,iar daca bunicamea nu a fost dupa 1996 sa declare acea vanzare tot ea a ramas prorietara !
Răspuns la discuția am fost samaritean sau prost ?
am fost si am scos de la ocpi un extras si !!! stupoare : din 2003 e altcineva proprietar { buni a vandut cu vinzare-cumparare} , acu tre sa ma duc la avocat , am vb cu o dna. avocat dar e cam ocupata saptamina viitoare dar mia zis sa o caut, sa vada si ia extrasu, si tre sa mergem in instanta cred,dar ma intreb cum putea un notar sa legalizeze un act vanzare -cumparare , daca vanzatorul nu mai era proprietar ?!
Nu stiu cum sa ma cataloghez -las pe seama voastra- in 95 fratele meu a cumparat de la bunica mea un apartament cu clauza uzufruct viager, dar nu a facut intabularea, in 98 el a decedat , noi -eu + parinti lui nam deschis succesiune, nam stiut de cele 6 luni obligatorii , noi ne intelesesem verbal ca o sami ramaina mie apartamaentul,inte timp bunicamea sa ne faca in ciuda ,,instraineaza,, doneaza , vinde, habar nam ce a facut si cum , la altcineva din afara familiei , apartamentul cu pricina,acu un an a decedat si ea si am vrut sa deschidem succesiune sa intru legal in drepturi dar surpriza - la taxe si impozite imi spune o doamna foarte iritata ca o deranjez ca nu fratemiu este proprietar ci o alta persoane si e secret doar prin instanta pot sa aflu.#-o . Acum habar nam care sunt urmatorii pasi. Deci am mare nevoie de un sfat care sunt primii pasi, logica spune k tre sa apelez la un avocat - corect ? sau trebuie sa scormonesc pe la institutiile statului.? HELP PL.