avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate iondache

Activitate iondache

In primul rand va multumesc pentru faptul ca ati intrat pe topicul creat de mine cu intentia de a incerca sa ma ajutati.
Cei care nu au rabdare sa citeasca tot, puteti citi la sfarsitul mesajului partea ingrosată.
O sa incerc sa relatez faptele pe scurt.

In urma cu aproximativ 2 saptamani, seara in jurul orei 23 am decis sa ma duc pana la magazin sa-mi cumpar o sticla cu apa.
In parcarea blocului erau 6 persoane, pe care le cunosteam, le-am salutat si am chemat un baiat cu mine la magazin. Dupa aproximativ 12 metri, un alt baiat din grup a strigat "unde te duci ma", intrebarea fiind adresata celui care era cu mine. Acesta i-a raspuns "pana aici", iar respectivul, cel care era in grup, m-a injurat, pe motiv ca l-am luat cu mine.

La intoarcere, am trecut pe la grup, le-am spus ca eu nu raman pe afara ca sunt obosit, iar cand am ajuns in dreptul individului care m-a injurat, l-am intrebat ce a avut de m-a injurat. Acesta a zis ceva de genul : "ia uite copilu' prinsa curaj". Am uitat sa precizez faptul ca se afla intr-un leagan. In acel moment eu am apucat cu mana stanga o bara a leaganului, iar cu mana dreapta umarul individului si l-am impins usor cu tot cu leaganul.

Dupa aceasta, m-a prins cu bratul de gat, capul meu fiind la spatele lui. De durere, l-am muscat de spate si l-am strans de gat pentru a ma elibera.
In timp ce ma tinea, am capatat si cativa pumni, am avut ochiul umflat. Am fost despartiti de un alt baiat din grup.

Eu nu l-am lovit nici macar o data.

Dupa acest conflict, ne-am retras amandoi deoparte pentru a discuta, sa ne impacam. Acesta m-a amenintat ca imi poate face multe ca e nebun, iar eu i-am zis ca n-are ce sa-mi faca. In acest moment s-a aprins din nou si a inceput sa ma injure, moment in care un alt baiat din grup mi-a zis sa ma duc acasa, sa-l las, ceea ce am si facut.

Dupa 5-10 minute, am auzit zgomote in scara. A spart toate geamurile de la scara si mi-a lovit usa de la apartament cu picioarele si un bolovan. A rupt clanta si a indoit-o, fiind usa metalica. In tot acest timp urla sa ies afara sa ma omoare.

Trebuie sa precizez ca nu am iesit afara, deoarece un baiat din grup m-a avertizat ca a chemat alti prieteni cu bâte . Au fost in jur de 10 din cate am inteles.

Cand mi-a lovit usa, am sunat la politie(112) de mai multe ori, insa acestia au venit dupa 30 minute. Cand au vazut masina politiei, au fugit toti.

A venit politia, criminalistul, a facut poze la absolut tot ce era in scara, ne-a audiat pe mine si pe un vecin caruia i-a rupt sita de la un geam de la apartament, insa nu am depus niciunul plangere impotriva lui, crezand ca asta a fost tot.

M-am gandit ca totusi ne cunoastem si asta e, ne impacam.

Unul din geamuri l-a spart cu pumnul si s-a taiat destul de rau la mana, motiv pentru care s-a dus la urgente.

Acum el a depus plangere impotriva mea la parchet, ca l-am strans de gat si ca l-am muscat si vrea sa-si scoata certificat medico-legal.
Au trecut 2-3 saptamani de atunci, timp in care nici nu s-a inregistrat la IML .
El zice ca pe baza dosarului intocmit de medic, isi va scoate certificat si vrea sa ma dea in judecata pentru a "scoate bani de pe mine" .

Sa va spun si cate ceva despre individ ca sa va faceti o idee... este cercetat pentru tentativa de omor in prezent, insa a mai fost cercetat si pentru furturi.

Acum ce ma intereseaza pe mine sa stiu:
- se poate prezenta la IML altcineva cu dosarul lui de la doctor pentru a-i elibera certificat medico-legal? (am inteles ca s-ar duce avocata lui)
- ce mi s-ar putea intampla? Nu am avut probleme cu politia in viata mea, nici macar o amenda contraventionala.


Va multumesc mult pentru raspunsuri si imi pare rau ca am scris asa mult, dar sunt stresat din cauza acestei probleme.