avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1534 soluții astăzi
Forum Activitate conste

Activitate conste

Buna ziua, Acum cateva luni langa casa mea s-a ridicat peste noapte o constructie P+2E si hala depozitare. Mentionez ca acum 3 ani am contractat un credit pentru finalizarea imobilului in care locuiesc in scopul vanzarii acestuia. Fiind considerata zona predominant rezidentiala s-a concluzionat ca amenajarea si scoaterea la vanzare a imobilului este o oportunitate. Datorita crizei nu am reusit sa vand imobilul. Vecinul a ridicat constructia si nu are autorizatie de constructie. Primaria a emis certificatul de urbanism fara sa ceara si acordul vecinilor. .Autorizarea de catre primarie a lucrarilor de constructii hala depozitare si birouri P+2E , ne aduce prejudicii enorme datorita faptului ca pretul imobilului va scadea considerabil. Pentru recuperarea prejudiciului cauzat putem actiona primaria in instanta? Mentionez ca imobilul este situat chiar langa casa mea, la 3 metri distanta si ne umbreste. Am inteles ca s-a depus un plan de insorire. Pot sa solicit o contraexpertiza a planului de insorire? sau sa fac si eu un plan cu o alta firma? Mentionez ca am facut numeroase reclamatii la primarie dar fara rezultat.