avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1727 soluții astăzi
Forum Activitate greyeye_bn

Activitate greyeye_bn

Răspuns la discuția succesiune dupa bunica vitrega
Va multumesc pentru timpul acordat!
Răspuns la discuția succesiune dupa bunica vitrega
Va multumesc din nou, pentru raspuns.
E f. complicat si costisitor. Imi spuneti, va rog, ce se intampla daca nu deschid succesiunea?
Poate nepoata bunicii vitrege sa deschida succesiunea ?
Răspuns la discuția succesiune dupa bunica vitrega
Va multumesc pentru atentie!
Vreau sa deschid succesiunea. Unchiul imi va ceda mie partea lui. Deci, la succesiune va participa si nepoata bunicei vitrege (alti mostenitori nu sunt). Asta implica evaluari, expertize, etc. D.p.d.v. financiar este mai rentabil pentru mine sa astept sa deschida nepoata succesiunea pentru ca stiu ca isi doreste mostenirea?
Va multumesc mult!
Strabunica a avut un teren de casa pe care l-a cedat verbal, catre una din fiice care s-a casatorit cu bunicul (extrasul C.F. pentru teren e pe numele strabunicii care este decedata). Ceilalti copii ai strabunicii sunt decedati, fara mostenitori. Din banii strabunicii s-a construit pe teren o casa (care nu are titlu de proprietate) in care a locuit bunica si bunicul care au avut 2 copii: unchiul meu si mama mea (care a decedat). Bunica materna a decedat iar bunicul s-a recasatorit cu bunica vitrega (au fost casatoriti 12 ani, dupa care bunicul a decedat in urma cu 30 ani). Bunica vitrega a decedat anul acesta, nu are copii, insa are o nepoata (fiica fratelui ei).
Intrebare: Nepoata bunicii vitrege are drept de mostenire asupra terenului sau a casei?
Va multumesc