avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate hamzaxxxl

Activitate hamzaxxxl

Salut!

Multumesc mult de raspuns.

Avem o problema. Sotia mea e nascuta in ivory coast(Africa) si nu are certificatul de nastere.

Nu are cum sa se duca pana acolo sa-si obtina certificatul de nastere.

A avut certificatul de nastere caci i-a trebuit la obtinerea cetateniei americane.
Dar l-a pierdut. Ca sa i se elibereze alt certificat nastere ar trebui sa mearga pana in ivory coast.

Deci cum ne putem casatori daca ea nu are certificatul de nastere, nu se fac exceptii de la regula?

Va multumesc mult.
Salut.

Am si eu nevoie de ajutor va rog. Eu sunt cetatean roman, iar sotia mea este cetatean american(SUA).

Ne-am casatorit religios si dorim sa facem si casatoria legala.

De ce acte avem nevoie ca sa ne putem casatori legal la primarie?

Daca nu ne casatorim legal cum pot face ca sa-i fie sotiei prelungit dreptul de sedere in Romania? Unde merg si cum procedez?

Va multumesc mult.

Cu respect si stima,
Hamza
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!

:D

Deci practic nu e un avantaj semnificativ absolvirea scolii postliceale.
Ma refer ca nu va fii vreo mare diferenta intre cine are liceu si cine are si postliceala la angajare.Va conta doar daca postliceala ajuta la job-ul vizat, adica sa fie necesara calificarea cu pricina la obtinerea acelui job.

Va multumesc mult pentru raspunsuri.



Buna ziua!

As vrea sa stiu si eu va rog, o persoana care a absolvit liceul cu bacalaureat si dupa aceea o scoala postliceala(durata studiilor fiind 2 ani de zile), in ce categorie se incadreaza.
Se poate considera ca persoana in cauza are studii superioare?

Va multumesc mult.

Si va rog sa imi spuneti daca la angajare va conta faptul ca persoana in cauza are studii peste liceu. Adica ar trebui sa primeasca un salariu mai mare?
Va multumesc anticipat.