Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CASATORIE CETATEAN ROMAN CU CETATEAN SUA
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CASATORIE CETATEAN ROMAN CU CETATEAN SUA

Salut.

Am si eu nevoie de ajutor va rog. Eu sunt cetatean roman, iar sotia mea este cetatean american(SUA).

Ne-am casatorit religios si dorim sa facem si casatoria legala.

De ce acte avem nevoie ca sa ne putem casatori legal la primarie?

Daca nu ne casatorim legal cum pot face ca sa-i fie sotiei prelungit dreptul de sedere in Romania? Unde merg si cum procedez?

Va multumesc mult.

Cu respect si stima,
Hamza
Sotia are nevoie ca viza din pasaport /si pasaportul normal, sa fie valabile atat la depunerea actelor cat si la oficierea casatoriei. Certif. sau de nastere trebuie sa fie apostilat. Certif. medicale le solicitati de la medicul dvs. de familie. Adeverinta de cutuma o solicita de la ambasada SUA din Romania.Aveti nevoie de translator autorizat. Si daca va casatoriti dureaza pana sa obtineti dreptul de sedere. Trebuie sa va adresati Oficiului pentru straini .
Salut!

Multumesc mult de raspuns.

Avem o problema. Sotia mea e nascuta in ivory coast(Africa) si nu are certificatul de nastere.

Nu are cum sa se duca pana acolo sa-si obtina certificatul de nastere.

A avut certificatul de nastere caci i-a trebuit la obtinerea cetateniei americane.
Dar l-a pierdut. Ca sa i se elibereze alt certificat nastere ar trebui sa mearga pana in ivory coast.

Deci cum ne putem casatori daca ea nu are certificatul de nastere, nu se fac exceptii de la regula?

Va multumesc mult.
Nu se poate.
:DExceptii de la regula? Atunci pentru ce ar mai fii necesare legile? Nu se poate duce in Africa dar se poate adresa Ambasadei sau consulatului SUA care o poate ajuta in procurarea certificatului.
Consulatul general al SUA in Romania
Ambasada Romaniei in SUA (Washington DC)
Ambasada SUA in Romania (Bucuresti)
Adresa Consulat SUA
Str. N. Filipescu nr. 26.
Telefon: 200.33.00
Fax: 200.33.81
E-mail vize: visasbucharest@state.gov
Program de lucru
luni-vineri 8.00-17.00
Website Consulat SUA
romania.usembassy.gov
*******
Ambasada SUA in Romania
Ambasada Romaniei in SUA (Washington DC)
Consulatul general al SUA in Romania (Bucuresti)
Oras Bucuresti
Adresa Ambasada SUA: Str. Tudor Arghezi nr. 7-9
Telefon: 200.33.00
Fax: 200.34.42
Centrul cultural
Adresa: Str. Dumbrava Rosie nr.10
Telefon:(0040-21) 2003650
Fax: (0040-21) 2003723
Sectia Consulara
Adresa: Str. N. Filipescu nr. 26
Telefon: 200.33.00
Fax: 200.35.05; 200.33.81
*****
Ambasada Africii de Sud in Romania

Embassy of South Africa
Ambasada Romaniei in Africa de Sud (Pretoria)
Oras Bucuresti
Cancelaria: Str. Stirbei Voda 26-28, etaj II,
Cladirea Union International Business Center,
Sector 1, Bucuresti
Telefon: (0040-21) 313 37 25; 313 37 35; 313 37 85; (40) 0723 547 111
Fax: 313 37 95
E-mail: oosthuizen.gertruida@gmail.com
Program de lucru Sectia Consulara: luni-vineri 9.00-12.00
Program de lucru Ambasada: luni-joi 8.30-17.00; vineri 8.30-14.00
In Romania este interzisa incheierea casatoriei religioase inaintea casatoriei civile. In SUA anumiti preoti oficiaza simultan casatoria religioasa si civila. In Coasta de Fildes nu stiu cum mai e.