avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate mariussmg

Activitate mariussmg

Răspuns la discuția Accident din cauza Politistului
Multumesc pentru raspunsuri.

In nici un caz nu incercam sa ma scot nevinovat din acest accident intrucat este foarte clar ca eu nu am pastrat distanta corespunzatoare insa politistul nu a procedat corect cu oprirea si ma intrebam daca este vreo posibilitate sa il reclam si sa fie sanctionat.

Dar nu cred intrucat politistul batran la trimis pe acesta in masina si a ramas el acolo sa imi explice ca nu am pastrat distanta corespunzatoare si trebuie sa ma inteleg cu celalalt sofer.

Multumesc inca o data.
Buna ziua,

Am intampinat urmatoarea problema si am nevoie de un raspuns:

Conduceam in Bucuresti cu 70 km / ora pe banda 3 de circulatia avand in fata la 5 m un alt autovehicul. La un moment dat, un politist care statea langa o masina de politie cu radar, a alergat de pe trotuar pana pe banda 3 de circulatie facand ca autovehiculul din fata mea sa franeze brusc. Eu find la 5m in spatele lui nu am mai avut timp sa il evit si l-am lovit.
Politistul alerga spre banda 3 si a oprit acel autovehicul acolo pentru viteza, insa din ce stiu eu, politistul trebuie sa opreasca masinile pe banda unu de circulatie sau in afara carosabilului astfel incat sa nu blocheze incurce circulatia.

Se pare ca politistul respectiv era un cadet care tocmai facea practica in strada si a oprit un autovehicul pe banda 3 de circulatie si asta a condus la un accident.

Cum pot proceda in situatia de fata ?
Legea spune ca eu sunt vinovat pt ca nu am pastrat distanta insa accidentul s-a produs din eroarea unui organ de politie si as vrea sa fac o plangere in acest sens.

Va multumesc

Si inca o precizare:

Initial politistul cadet, a spus ca ii da amenda pt viteza celui pe care l-am lovit eu iar mie nimic.

Ulterior, de la masina a aparut si un politist mai in varsta care i-a dat doar un avertisment tipului respectiv si ne-a spus sa ne intelegem in legatura cu accidentul.

Si ca ultima intrebare:

Daca pana acum nu apar pe portalul portal.just.ro (insemnand ca societatea de leasing nu a facut nici o solicitare) si au trecut 3 ani de la ultima mea plata, inseamna ca dosarul este prescris ?

Multumesc mult
Societatea de leasing are in grup si banca.

In toate dosarele cu numele meu exista numele bancii si nu societatii de leasing.

Nu are cum sa ma execute silit banca nu ?
Trebuia sa apara acolo numele societatii de leasing ''xxx leasing'' nu ''xxx bank''.
Am cautat pe acel site insa sunt mai multe persoane cu numele meu ...
De unde pot sa aflu daca este vorba despre mine sau nu ? Nu exista si date ca CNP pentru identificare ?

Multumesc si scuze pentru insistente
Imi puteti spune ce inseamna ''Încuviinţează executarea silită pe raza sectorului ... Bucureşti Fără cale de atac.'' ?

Multumesc
Pe [ link extern ] / ?

Cautarea o fac la sectorul unde apartin eu sau unde apartine societatea de leasing ?

Multumesc inca o data
Multumesc pentru raspuns!

Pana in momentul de fata nu am primit nici o notificare de executare.

Aceasta notificare se trimite in mod obligatoriu nu ?
Sau ma trezesc direct cu contul blocat ?
Daca se ajunge la poprire pe salariu, care este procentul si la ce se aplica ?

Se tine cont si de ratele care mai exista ?
ex: salariul este 2000 ron si exista rate de 1000 ron

Si revin si cu:

Nu este un abuz ca firma de leasing sa pastreze bunul si sa imi impute mie intreaga valoare a leasingului ?
La fel de bine, in urma vanzarii bunului se poate inchide leasingul.
Si atunci, cum se mai aplica legea in cazul acesta ?

Multumesc inca o data
Multumesc pentru raspuns !

Precizez ca nu detin nici un bun mobil sau imobil.

Nelamurirea mea era legata de autovehicul.
Stiam ca in cazul recuperarii bunului, acesta se vinde si se obtine o suma ''x'' care se aloca pe contractul de leasing.
Dupa vanzarea bunului se stabileste exact care este pierderea companiei de leasing si aceea imi este imputata mie prin executor judecatoresc.

Nu este un abuz ca firma de leasing sa pastreze bunul si sa imi impute mie intreaga valoare a leasingului ?
La fel de bine, in urma vanzarii bunului se poate inchide leasingul.
Si atunci, cum se mai aplica legea in cazul acesta ?