avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate nvlad

Activitate nvlad

Va multumesc pentru sfat
Va multumesc inca odata.
Intrebarea privind autoritatea tutelara era, legata de adresa primita in care este specificat faptul ca daca "nu ma prezint nu vor fi intrunite conditiile procedurale privind finalizarea procesului".
Prin neprezentarea mea se poate amana termenul de judecata, sau ce anume?
Eu depun efort in continuare ( impreuna cu restul familiei ei) sa o convingem sa renunte la divort.
intampinarea trebuie sa o fac inainte de termenul din citatie, sau la momentul la care trebuie sa ma prezint?
Daca am fost chemat la autoritatea tutelara si nu ma prezint care sunt consecintele?
Va multumesc anticipat
sotia doreste divortul, iar eu nu. avem 2 copii minori. Sotia a introdus actiune de divort, cu toate ca intreaga familie ( socrii, frate, cumnata) nu au gasit justificata actiunea de divort. As dorii sa stiu daca eu ma opun divortului ( fiind convins ca nu am nici o culpa, nu mi-am neglijat sotia, copii, nici una din responsabilitatile de sot si parinte) divortul poate fi admis.
Parerea noastra ( a familiei) este ca sotia mea sufera o depresie datorita faptului ca a sta acasa 4 ani ( concediu de crestere a copiilor), ea fiind o persoana f activa.
Cred ca hotararea sotiei este luata pe fondul unui stres acumulat, si nu pe o motivatie realista.