avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 817 soluții astăzi
Forum Activitate barbuilie

Activitate barbuilie

Buna ziua tuturor!
Va cer sfatul in legatura cu problema mea...
Sunt proprietarul unui apartament intr-o casa cu doua apartamente, unde terenul aferent este comun, fiecare detinand cota parte din teren. Casa fiind in stare destul de rea, am hotarat contruirea unei case noi in curte. Am obtinut de la vecinul coproprietar un acord in care scrie ca...este de acord cu extinderea, costruirea unei case parter + masarda......etc. Dosarului pentru obtinerea autorizatiei de constructie a fost insa refuzat pe motivul ca nu e bun acordul vecinului din curte, trebuie formulata astfel: pe langa cele de mai sus sa contina si ...acord pentru sistare apartamentare, reapartamentare, iesire din indiviziune, modificarea cotelor parti cu intabularea dreptului de proprietate dupa iesire din indiviziune...... Problema e ca vecinul nu mai vrea sa imi dea acordul in forma aceasta.....Intre timp, bazandu-ma pe primul acord, am investit enorm in arhitect, structurist, studii geo, etc..iar acum sunt in situatia de a nu mai putea construi in lipsa acestui acord.
Va rog sa ma sfatuiti, ce as putea face?
Exista vre-o metoda legala de a obtine autorizatia de constructie avand in vedere ca am obtinut deja acordul lui pentru constructie?